Artykuł sponsorowany

Na czym polega fumigacja zboża?

Na czym polega fumigacja zboża?
Szkodniki zbóż potrafią przynieść ogromne szkody. Niekiedy całkowicie niszczą zgromadzone w silosie zboże, które nie nadaje się do dalszego użytku – ani w przemyśle spożywczym, ani w paszowym. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się szkodników jest fumigacja. Na czym dokładnie polega ten sposób i komu ją zlecić, aby została przeprowadzona skutecznie oraz w pełni bezpiecznie?

Czym jest fumigacja?

Fumigacja zboża jest potocznie nazywana również jego gazowaniem, gdyż to właśnie silnie trujący gaz odpowiada za niszczenie szkodników. Pozwala on na pozbycie się nie tylko gryzoni, ale również owadów, które czasami trudno wykryć na pierwszy rzut oka, a są niezwykle inwazyjne. Fumigacje zboża można przeprowadzać zarówno w silosach, jak i magazynach. Gazem stosowanym w tym procesie jest fosforowodór, który charakteryzuje się wyjątkową skutecznością, a jednocześnie nie zmienia właściwości zboża. Regularne przeprowadzanie fumigacji to najlepszy sposób na to, aby móc jak najdłużej przechowywać zboże i nie obawiać się inwazji szkodników.

Jak przebiega?

Proces fumigacji można podzielić na kilka następujących po sobie etapów, które wpływają na jego skuteczność oraz bezpieczeństwo:

  1. Inspekcja – ma na celu zdiagnozowanie, jakie szkodniki występują w danym magazynie i dobranie odpowiednich środków.
  2. Uszczelnienie – magazyn lub silos musi zostać uszczelniony, aby trujący gaz nie wydostawał się na zewnątrz.
  3. Znaki ostrzegawcze – są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Podczas trwania fumigacji w pobliżu nie mogą znaleźć się osoby postronne.
  4. Fumigacja – umieszczenie w zbożu środków emitujących trujący gaz.
  5. Odwietrzanie – po przeprowadzeniu fumigacji konieczne jest pozbycie się resztek trującego gazu.

Cały proces powinien być nadzorowany przez doświadczonego pracownika firmy DDD.

Komu zlecić?

Żeby fumigacja była bezpieczna i skuteczna, musi być przeprowadzona przez specjalistów np. firmę Tomsyn DD, której siedziba znajduje się w Łąkocinie. I choć środki do przeprowadzenia fumigacji można bez problemu zakupić w Internecie, nie powinny zabierać się za to osoby niedoświadczone. Fosforowodór to silnie trujący gaz, a niewłaściwe obchodzenie się z nim może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci. Pierwsze objawy zatrucia to ból głowy, łzawienie, duszności oraz zawroty głowy. Przy dłuższym wdychaniu gazu może dojść do obrzęku płuc, zaburzenia rytmu serca oraz utraty przytomności. Pracownicy profesjonalnych firm zachowują wszelkie środki ostrożności, dzięki czemu proces jest w 100% bezpieczny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz