Materiał Partnera

Na czym polega freestyle snowboard?

Na czym polega freestyle snowboard?

Snowboard definiowany jest w bardzo prosty sposób: to sport zimowy, który polega na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za narodziny tej dyscypliny uznaje się lata 60. ubiegłego stulecia, jednak do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich sport ten został wprowadzony w roku 1998 – były to dwie konkurencje, slalom gigant oraz half pipe. Co warto wiedzieć o stylach snowboardu, początkach z freestylem i bardziej zaawansowanych elementach?

Style uprawiania snowboardu

Konkurencje oraz style snowboardu dzielimy na cztery grupy. W stylu alpejskim skupiamy się na jak najlepszej kontroli nad deską podczas jazdy po przygotowanym stoku. Freeride natomiast polega na jeżdżeniu poza przygotowanymi trasami. Snowcross, inaczej snowboard cross lub boardercross, to jazda na czas po wyznaczonej trasie z przeszkodami – do snowcross zaliczamy między innymi wspomniany slalom gigant. W kolejnych częściach artykułu skoncentrujemy się na najbardziej imponującej kategorii snowboardu, czyli na jeździe freestyle'owej, stylu polegającym na wykonywaniu jak najefektowniejszych trików. Wykorzystuje się do nich specjalne konstrukcje, takie jak boxy, raile i skocznie. Freestyle możemy uprawić na górskich stokach oraz w snowparkach, które możemy znaleźć nawet w miastach.

Początki z freestylem pod okiem trenerów

Dla wielu osób freestyle na desce snowboardowej może wydawać się trudną, a do tego niebezpieczną sztuką jazdy, jednak pod okiem doświadczonych trenerów możemy śmiało przekonać się, czy to dyscyplina dla nas. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich ćwiczeń, które pomagają wykonywać podstawowe ewolucje na desce. Pod okiem trenerów łatwiej jest z biegiem czasu nabrać pewności siebie i stawiać sobie poprzeczkę wyżej, zgodnie z naszymi możliwościami. Kurs freestyle'owej jazdy na desce snowboardowej dzielimy na trzy etapy – mówi nam przedstawiciel organizatora wyjazdów na narty i snowboard oraz szkoleń, EH School z Mysłowic. Podstawowe elementy, z jakimi zapoznajemy się w czasie pierwszego etapu, to: jazda tyłem, czyli switch, półobroty i obroty płaskie frontside i backside, ollie, nollie, tailwheelie, nosewheelie, noseroll, tailroll.

Średniozaawansowane i zaawansowane elementy freestyle

Do średniozaawansowanych elementów freestyle'u na snowboardzie możemy zaliczyć skoki w czasie jazdy na stoku i skoczni (front-backside 180), proste skoki na skoczniach i skoki z grabami, czyli chwytaniem deski podczas wykonywania tricku, skoki, czy backside boardslide na boxie, nosepress i tailpress na boxie. Jeszcze bardziej zaawansowane elementy to różne skoki 360 na stoku i skoczni, buttering, frontside boardslide na boxie, backcountry, czy elementy techniki jazdy w half pipe. Nowoczesne firmy oferujące kursy jazdy na snowboardzie i freestyle'u, gwarantują bezpieczny start w naukę poszczególnych elementów, stosują najskuteczniejsze metody szkoleniowe, takie jak wideo i fotocoaching, dlatego warto zdecydować się na rozpoczęcie swojej przygody ze sportami zimowymi właśnie pod okiem instruktorów. Dużo łatwiej jest rozpocząć naukę z osobą doświadczoną, w grupie, by nie zniechęcić się na pierwszym kroku – to sprawdzone rozwiązanie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz