Artykuł sponsorowany

Na czym polega ewidencyjny podział działki i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega ewidencyjny podział działki i co warto o nim wiedzieć?

Podział działki musi odbywać się według wytycznych zawartych w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego bądź wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Zarówno w przypadku podziału działki budowlanej, jak i rolnej należy dopełnić szeregu formalności. Jak przebiega taka procedura? Co warto o niej wiedzieć? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Miłej lektury!

Czym jest podział ewidencyjny?

Podział ewidencyjny, nazywany także geodezyjnym jest niczym innym, jak zmianą struktury parceli bądź parcel wchodzących w skład nieruchomości. Po dokonaniu takiego podziału zmienia się numeracja działek ewidencyjnych, a także powstaje nowy przebieg linii granicznych.

Pamiętajmy jednak, że podział działek jest procedurą czasochłonną. Dlatego należy liczyć się z tym, że nie załatwimy tego w dwa dni. Aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem, warto skorzystać z rzetelnych usług geodezyjnych. A przykładem takiej firmy jest Zakład Usług Technicznych Gux z Lublina.

Dostęp do drogi publicznej

Aby można było wydzielić nową działkę ewidencyjną, niezbędny jest dostęp do drogi publicznej. Jeśli nie jest on zapewniony, wówczas nie można wykonać podziału. Bez zagwarantowania owego dostępu nie uzyska się decyzji o warunkach zabudowy, ani również pozwolenia na budowę. Warto wspomnieć, że zapewnienie dostępu do drogi publicznej może być przeprowadzone także z wykorzystaniem służebności przejścia i przejazdu. Z kolei w przypadku podziału rolnego, nie musimy zapewniać dostępu do drogi publicznej.

Jak przebiega procedura podziału działki?

Pierwszym etapem podzielenia działki jest wizyta w starostwie powiatowym. W tym miejscu należy wypełnić odpowiednie dokumenty w celu wydania mapy zasadniczej bądź katastralnej, a także wypisu z rejestru gruntów dla danej działki. Proces ten wiążę się z poniesieniem pierwszych kosztów. Otrzymana mapa posłuży do stworzenia wstępnego planu podziału. I w tym momencie niezbędne jest skorzystanie z usług specjalisty - geodety, który bezbłędnie określi drogi dojazdowe oraz wytyczy podział działki.

Kolejne kroki obejmują udanie się do urzędu gminy oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów stwierdzających własność nieruchomości. Następny etap to zbadanie celu podziału danej działki przez odpowiedni organ oraz wydanie opinii w tej sprawie. Pozytywna opinia pozwala na wykonanie właściwego projektu podziału. A musi on być oczywiście sporządzony przez geodetę z uprawnieniami. Po zrealizowaniu niezbędnych czynności geodeta składa dokumenty w starostwie. Są one kluczowe do wydania decyzji o zatwierdzeniu podziału.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz