Artykuł sponsorowany

Na czym polega elektrodrążenie?

Na czym polega elektrodrążenie?

Obróbka stali wymaga ogromnej wiedzy i dostępności specjalistycznego sprzętu pozwalającego na uzyskanie pożądanego efektu. Zachodzi w wielu procesach technologicznych, spośród których najbardziej znanymi są toczenie i frezowanie. Wśród mniej rozpoznawalnych znajduje się między innymi elektrodrążenie – najbardziej popularna metoda wykorzystująca zjawisko elektroerozji.

Elektrodrążenie – podstawowa definicja

Elektrodrążenie jest procesem technologicznym kwalifikowanym do metod obróbki ubytkowej – podobnie jak na przykład obróbka skrawaniem. Jego działanie opiera się na zjawisko elektroerozji wywoływanej w tym przypadku poprzez generowanie impulsowych wyładowań elektrycznych. Następują one pomiędzy dwiema elektrodami – narzędziem używanym w trakcie obróbki oraz przedmiotem obrabianym. Elektrody te oddzielone są dielektrykiem, czyli izolatorem elektrycznym, który w tym przypadku bardzo często stanowi nafta lub olej mineralny. Obecność tego typu substancji wpływa między innymi na odprowadzanie powstającego w trakcie elektrodrążenia ciepła oraz produktów erozji, a także na koncentrację energii wyładowań.

Elektrodrążenie impulsowe i obróbka elektroiskrowa

Samo elektrodrążenie podzielić możemy na obróbkę elektroiskrową i impulsową, a rodzaje te rozpoznać można po tym, jaki jest czas wyładowania (impulsu). Jeżeli wynosi on poniżej 100 mikrosekund, a stosunek czasu pomiędzy wyładowaniami do czasu trwania impulsu wynosi powyżej 10, to mówimy o obróbce elektroiskrowej – w każdym innym przypadku obróbkę nazywamy impulsową. Obróbką przy użyciu elektrodrążenia zajmuje się między innymi firma To‐Ka.

Co dzieje się w trakcie elektrodrążenia?

Niezależnie od tego, czy mówimy o obróbce impulsowej czy elektroiskrowej, elektrodrążenie prowadzi do wytworzenia dużych ilości ciepła. Koncentruje się ono pomiędzy najbliższymi wierzchołkami elektrod, czyli pomiędzy najbardziej zbliżonymi do siebie krawędziami narzędzia oraz obrabianego przedmiotu. Temperatury, które powstają w trakcie tego procesu sięgają nawet pięćdziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, niemal nigdy nie schodząc poniżej sześciu tysięcy stopni. Na skutek działania tak wysokiej temperatury (oraz wytwarzanego w trakcie elektrodrążenia pola elektrycznego) obrabiany materiał ulega miejscowej erozji. Jedną z głównych zalet elektrodrążenia jest to, że za pomocą tej metody można obrabiać w zasadzie wszystkie materiały przewodzące prąd. Z tego względu stosuje się je zwłaszcza do obrabiania materiałów trudnoobrabialnych, takich jak chociażby stal szybkotnąca, węgliki spiekane czy stal wysokokrzemowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz