Artykuł sponsorowany

Na czym polega drukowanie w 3D w technologii FDM?

Na czym polega drukowanie w 3D w technologii FDM?

Drukowanie 3D jest coraz bardziej powszechne i wraz z rozwojem technologii staje się niezbędnym aspektem dla wielu przedsięwzięć. Technologia FDM, nazywana potocznie ,,drukiem 3D z plastiku” jest rozpowszechniona i popularna na całym świecie. Jest to świetny sposób na szybsze i tańsze tworzenie prototypów. Na czym dokładnie polega drukowanie w 3D z wykorzystaniem technologii FDM?

Co to jest technologia FDM?

Technologia FDM (Fused Deposition Modeling), nazywana potocznie „drukiem 3D z plastiku” to obecnie najbardziej rozpowszechniona metoda druku 3D na świecie. Jej popularność sprawia, że dla znakomitej większości osób mających ograniczoną styczność z technologiami przyrostowymi jest tożsama z drukiem 3D w ogóle.

Na czym polega FDM?

Sama technika drukowania polega na tym, że program obsługujący maszynę dzieli bryłę na warstwy oraz generuje struktury podporowe (o ile takie są wymagane), a następnie definiuje ścieżki jak mają być układane warstwy materiału. Uplastyczniony materiał modelowy i podporowy, jest naprzemiennie nakładany przez dwudyszową głowicę. Urządzenie sterowane numerycznie na przemian nanosi na stół modelowy materiał bazowy (np. ABS) i podporowy, według kolejnych poziomych przekrojów utworzonych na podstawie modelu 3D w programie obsługującym drukarkę. Powstały model wiernie odwzorowuje wirtualny projekt i praktycznie od razu gotowy jest do użycia. Prototypy FDM łatwo można poddać obróbce, np. szlifowaniu, wierceniu, malowaniu, chromowaniu, można również łączyć elementy w większe modele poprzez klejenie. Dzięki zastosowaniu rozpuszczalnego materiału podporowego, możliwe jest uzyskanie złożonych geometrycznie kształtów. Drukarka ma zamkniętą komorę roboczą o stałej temperaturze, co minimalizuje ryzyko odkształcenia wydruku. Legnicka pracownia LePrint ma w swojej ofercie druk przestrzenny 3D wykorzystujący technologię FDM.

Zalety druku 3D w technologii FDM

Druk 3D w technologii FDM ma sporo zalet i to właśnie dzięki nim stał się tak popularny na całym świecie. Przede wszystkim to niski koszt wydruku w stosunku do innych technologii. Ponadto takie wydruki 3D cechują się dużą wytrwałością i praktycznie w pełni odzwierciedlają właściwości tworzywa ABS. Można go później oddać obróbce takiej, jak wiercenie, skrawanie, chromowanie, malowanie itp. Dzięki druku 3D w technologii FDM powstają funkcjonalne prototypy, odporne na warunki atmosferyczne, a to zdecydowanie ich duża zaleta. Komora modelująca typowej drukarki 3D pozwala drukować obiekty o wielkość nie przekraczającej 30-50 cm. Drukarki FDM drukują zwykle tylko w jednym kolorze,  zależnym od koloru użytego do druku filamentu. Wydruk przedmiotów o większej liczbie kolorów, wymaga dodania dodatkowych dysz do głowicy, dlatego w praktyce, poza nielicznymi wyjątkami, nie spotyka się drukarek FDM, które mogły by drukować więcej, niż jednokolorowe, w najlepszym wypadku dwukolorowe modele.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz