Materiał Partnera

Na czym polega dozór techniczny budynków?

Na czym polega dozór techniczny budynków?

Regularne przeprowadzanie przeglądów budowlanych, kontrolowanie stanu wszelkich instalacji w budynkach oraz sprawne wykrywanie i naprawa wszelkich uszkodzeń i awarii jest bardzo ważnym elementem wchodzącym w zakres zarządzania nieruchomościami i jedynym rozsądnym sposobem na uniknięcie katastrofy budowlanej. Czym dokładnie jest techniczna obsługa nieruchomości budowlanych i na czym dokładnie polega?

Czym jest dozór techniczny nieruchomości?

Prawo Budowlane nakłada na wszystkich zarządców nieruchomości obowiązek zapewnienia prawidłowej i profesjonalnej obsługi technicznej obiektów, w skład której wchodzi regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych, takich jak przeglądy budowlane, elektryczne, gazowe, przeciwpożarowe i kominiarskie. Zarządcy powinni również zapewnić przeprowadzanie okresowej kontroli stanu zamontowanych w budynkach urządzeń przez doświadczonych fachowców.

Wszelkie obiekty użytkowe, takie jak budynki mieszkalne, galerie handlowe, biurowce, kina, baseny i inne są bardzo złożonymi budynkami, od których wymagane jest stosowanie się ich do zaleceń systemu kontroli stanu technicznego. W budynkach tych ze względu na występujące złożone sieci instalacji i urządzeń, takich jak instalacje gazowe, elektryczne, systemy przeciwpożarowe i wiele innych, których to nawet najdrobniejsze uszkodzenie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki i być zagrożeniem dla zdrowia i życia wielu osób, tak ważne jest dbanie o prawidłowy serwis techniczny.

Nie każdy fachowiec może jednak przeprowadzić kontrolę stanu technicznego obiektu. W celu zaakceptowania wyników tejże kontroli konieczne będzie skorzystanie z usług oferowanych przez doświadczoną firmę, np. Aquaterm, świadczącą profesjonalną obsługę techniczną budynków.

Co składa się na obsługę techniczną obiektów?

Wszelkie instalacje i urządzenia zamontowane w budynkach, które są nieustannie i intensywnie eksploatowane wymagają ciągłej obserwacji i kontroli ich stanu technicznego, ponieważ najdrobniejsza nawet usterka może być tragiczna w skutkach. Podstawową usługą wchodzącą w zakres obsługi technicznej budynków jest regularne przeprowadzanie prac konserwacyjnych, które to mają na celu zabezpieczenie instalacji i urządzeń przed niechcianymi uszkodzeniami mechanicznymi, niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, czy też powstających w wyniku zwykłej eksploatacji awarii. Obowiązkowe jest dokonanie wymiany wszelkich uszkodzonych, bądź zużytych uszczelek, zaworów, rur w obrębie instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodociągowej lub gazowej natychmiast po wykryciu zagrożenia.

Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż wszystkich urządzeń i instalacji. Firmy zajmujące się wykonywaniem instalacji powinny również zapewnić swoim klientom serwis tej instalacji i gwarancję naprawy, bądź wymiany uszkodzonych urządzeń i ich podzespołów. Taki przegląd stanu technicznego instalacji sanitarnych powinien być wykonywany co najmniej raz w roku.

Obsługa techniczna budynków jest jedynym właściwym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w danym obiekcie, w związku z możliwym wystąpieniem awarii instalacji i urządzeń na terenie nieruchomości. Ponadto prawidłowo i rzetelnie prowadzony dozór nieruchomości pozwala na wcześniejsze wykrycie i naprawę powstałych uszkodzeń.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, al. Zwycięstwa 19a
tel. 512 478 338
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz