Artykuł sponsorowany

Na czym polega docieplenie poddasza z użyciem wełny mineralnej?

Na czym polega docieplenie poddasza z użyciem wełny mineralnej?

Inwestycji adaptacji poddasza jest w Polsce z roku na rok coraz więcej. W większości przypadków inwestorzy decydują się na zastosowanie zabudowy suchej całej przestrzeni, czyli płyt kartonowo gipsowych, pod którymi umieszczane są wszystkie instalacje, a także system termoizolacyjny. Niektórzy stawiają na piankę PUR i styropian, a inni – a tych jest zdecydowana większość – wybierają wysokiej klasy wełnę mineralną. Stosując ją, należy jednak mieć świadomość tego, iż dla powodzenia inwestycji liczą się trzy ważne elementy: zakup wysokiej klasy materiału izolującego, dobór solidnych systemów mocujących, a także prawidłowy montaż przez doświadczoną ekipę remontową.

Jaka wełna mineralna sprawdza się przy docieplaniu poddaszy?

Przy docieplaniu poddaszy świetnie sprawdzają się materiały lekkie i sprężyste, które nie obciążają nadmiernie konstrukcji, ale przy tym dobrze wypełniają przestrzenie między krokwiami. Od wielu już lat prym wiedzie zatem wełna mineralna, która lepiej sprawdza się na strychach od styropianu, a jej zakup i montaż tańszy jest od równie cenionej pianki poliuretanowej. Podkreślić jednak należy, iż nie każda wełna sprawdza się przy adaptacjach poddaszy. Ważne jest to, by materiał ten spełniał standardy izolacyjności dla przegród zewnętrznych według norm WT 2021, a także, by był on niepalny.

Obecnie inwestorzy stawiają głównie na wełnę mineralną szklaną w klasie ognioodpornej A1 według EN 13501-1. Izolacja ta powinna mieć współczynnik przewodzenia ciepła zbliżony do wskaźnika 0,035 W/m2K i powinna być stworzona w wersji właśnie dla dachów skośnych z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym.

Eksperci zalecają również, by kupować specjalne płyty wełny mineralnej wraz z systemami montażowymi, które nadają się do zakładania wraz z zabudową suchą. Uważa się za nią nie tylko obudowy skosów, obudowy ścianek kolankowych, same ściany działowe K-G, ale i sufity podwieszane na rusztach aluminiowych z wkrętami, kołkami oraz profilami CD i UG. Wełna izolacyjna powinna być zatem delikatnie usztywniona, odporna na wilgoć i wodę, a także na ataki pleśni czy działanie korozji biologicznej.

Jakie systemy mocowania wełny mineralnej na strychu są najlepsze?

Wełna mineralna na poddaszu może być montowana w różny sposób, choć najczęściej wybierane są systemy montażowe oparte o profile aluminiowe i różnego rodzaju wkręty. Pozwalają one tworzyć nawet wiele warstw docieplenia, solidnie umieszczonego między krokwiami. Istotne jest też użycie folii paroizolacyjnych, dzięki którym we wnętrzu zapanuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Co zaś z wykorzystaniem siatek zbrojących czy łączników mechanicznych do systemów ociepleń?

Jak zdradzają firmy zajmujące się od lat tworzeniem izolacji termicznych na poddaszach, dobór metody montażu wełny mineralnej zależy w dużej mierze od warunków technicznych pomieszczeń oraz od późniejszych prac wykończeniowych. Dla przykładu płyty z wełny skalnej, które są równie chętnie wykorzystywane, jak maty z wełny szklanej, mogą być wzmocnione siatką zbrojącą, zaprawą, a także tynkiem. W takim przypadku ogranicza się wykorzystanie płyt kartonowo gipsowych.

Jeśli chodzi zaś o ścianki kolankowe, coraz chętniej inwestorzy stosują łączniki mechaniczne wbijane np. marki weber.therm SLD-5, które wyposażone są w poliamidową końcówkę i żebrowany sztywny talerzyk. Dzięki nim eliminowane są jakiekolwiek luzy, a tym samym ryzyko wystąpienia mostków termicznych, czyli miejsc ubytków ciepła. Rozwiązań jest zatem sporo, a wiele proponuje firma FUDAL, która specjalizuje się zarówno w sprzedaży elementów systemów dociepleń, jak i podejmuje się szeroko rozumianych prac remontowo-budowlanych.

Jak prawidłowo montować płyty z wełny mineralnej?

Montowanie systemów dociepleń opartych o wełnę mineralną należy zostawić ekspertom, którzy przeprowadzą wizję lokalną, ekspertyzę energetyczną, a także, którzy przygotują projekt termoizolacji wewnętrznej. Niezależnie od dobranego typu wełny mineralnej oraz kupionego systemu montażowego, istotna jest precyzja w wykonywaniu prac. Na co szczególną uwagę muszą zwracać wykonawcy?

W przypadku docieplania poddaszy wełną mineralną ważne jest bardzo ciasne nakładanie na siebie kolejnych mat oraz warstw. Posiłkować warto się też wspomnianymi elementami mocującymi, które stworzą niemalże jedną wielką monolityczną konstrukcję. Niekiedy wykorzystać należy uszczelnienia piankowe i gumowe, a nawet te w postaci taśm uszczelniających. Wykonawca izolacji termicznej bezsprzecznie musi zadbać o wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych. Ich pozostawienie to bowiem olbrzymia strata energii i narażenie właściciela budynku na spore wydatki za ogrzewanie.

Dużą uwagę przy montażu płyt z wełny mineralnej trzeba skupić także przy wszystkich łączeniach ścian z dachem. Na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie akcesoria montażowe, które ułatwiają to zadanie. Najlepsi wykonawcy chętnie korzystają m.in. z technologii marek FOVEO-TECH, CLIMWOOL, ROCKWOOL czy WEBER. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz