Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Współczesna diagnostyka samochodowa pozwala na szybkie wykrycie usterki i określenie sprawności auta. Warto z niej skorzystać przynajmniej raz w roku, bowiem dobry stan techniczny pojazdu to niezbędny warunek bezpieczeństwa jazdy. Przeczytaj, kiedy udać się do diagnosty i jakie badania techniczne wykonać. Sprawdź, co wchodzi w zakres diagnostyki samochodowej.

Czym jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Współcześnie w każdym aucie wbudowany jest komputer wewnętrzny mający za zadanie sterować silnikiem i podzespołami pojazdu. Specjalne układy diagnostyczne, które się w nim znajdują, odpowiadają za prawidłową pracę wszystkich czujników i podzespołów. Gdy jeden z parametrów nie działa właściwie, komputer pokładowy zapisuje kod błędu w pamięci.

Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podpięciu do komputera pokładowego specjalnego komputera diagnostycznego, który następnie odczytuje zapisane przez komputer pokładowy informacje o stanie samochodu i wyświetla wykryte nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. Dzięki temu mechanik może dowiedzieć się, w jakiej kondycji znajduje się auto i jakie są przyczyny awarii.

Co wykrywa diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa pozwala również rozpoznać kody usterek różnych elementów, a także kontrolować parametry auta w trakcie jazdy, takie jak ciśnienie doładowania, temperatura czy czasy wtrysków. Dzięki niej możemy sprawdzić stan poduszek powietrznych, systemu ABS, silnika i wielu innych. Nowoczesne stacje kontroli pojazdów są wyposażone również w urządzenia pozwalające zarządzać automatycznymi skrzyniami biegów i klimatyzacją.

Zalety diagnostyki komputerowej auta

Niewątpliwie największą zaletą takiego badania jest możliwość rozpoznania stanu technicznego układów w bardzo szybkim czasie bez konieczności demontażu elementów pojazdu. Specjalny interfejs komputera diagnostycznego umożliwia bezbłędną diagnozę systemów – jego użycie przyspiesza proces naprawy i pozwala zmniejszyć jej koszty, zmniejsza również ryzyko niepotrzebnych wymian sprawnych części.

Diagnostyka komputerowa jest również pomocna w przypadku zakupu nowego samochodu. Powinniśmy ją przeprowadzić szczególnie gdy kupujemy auto używane. Badanie samochodu pozwoli nam na rozpoznanie jego stanu technicznego i rzeczywistego przebiegu, a my nie zostaniemy narażeni na oszustwo handlarza. Diagnostyka pozwoli na szybkie ujawnienie problemów i awarii, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych problemów.

Kiedy wykonać badania techniczne?

Sygnałem do wykonania diagnostyki pojazdu powinny być takie objawy, jak:

  • migające kontrolki na desce rozdzielczej auta
  • problemy z uruchomieniem silnika
  • utrata mocy w trakcie jazdy
  • zwiększenie się spalania

Diagnostykę powinniśmy powtarzać raz do roku, np. przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Wizytę kontrolną zaleca się również po każdej kolizji, nawet, jeśli jesteśmy pewni, że auto nie uległo uszkodzeniu. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie usterek uchroni nas przed dużymi kosztami naprawy i przede wszystkim – zagrożeniem związanym z nagłą awarią.

Nie jest to droga usługa. Za wykonanie diagnostyki w profesjonalnym warsztacie samochodowym zapłacimy od 50 do 160 złotych. Możemy również zdecydować się na samodzielne wykonanie badania. W tym celu będzie nam potrzebny adapter OBD oraz smartfon z łączem Bluetooth. Wybór aplikacji mobilnych umożliwiających diagnozę auta jest bardzo duży. Jeśli samodzielne naprawy samochodu nie są nam obce, warto skorzystać z takiej opcji.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz