Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka przewodu pokarmowego?

Na czym polega diagnostyka przewodu pokarmowego?

Niezdrowy styl życia i wszechobecny stres wpływają na rozwój wielu chorób układu pokarmowego, dlatego lekarze gastrolodzy często diagnozują pacjentów, którzy zgłaszają się z objawami takimi jak wzdęcia, zgaga, krwawienia, ból itp. Niestety rak jelita grubego, wrzody, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna to tylko niektóre choroby przewodu pokarmowego, które wymagają kompleksowej diagnostyki i leczenia. Jakie badania wykonuje się, aby sprawdzić, czy występują choroby górnego, a jakie dolnego odcinka przewodu pokarmowego?

Gastrologia: Jakie badania wykonuje się w diagnostyce górnego odcinka układu pokarmowego?

Gdy lekarze gastrolodzy chcą sprawdzić, czy zgłaszane przez pacjenta objawy nie dotyczą zaburzeń funkcjonowania i tym samym stanów chorobowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, to zlecają badanie takie jak gastroskopia. Dzięki najnowszym technologiom i użyciu innowacyjnych narzędzi (np. wieży Evis Exera III oraz gastroskopu GIF-H185), możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu, przez co gastrolog może z łatwością ocenić i zdiagnozować pacjenta. W najlepszych gabinetach (np. WJK „Gastroenterologia Konińska” z Konina) wykorzystuje się technologię NBI, dzięki której lekarz analizuje tkanki pod względem rozróżnienia na zdrowe i patologiczne. Tym samym, tego typu nowoczesne badanie jest w stanie wykryć m.in. nawet wczesne stadium nowotworu przewodu pokarmowego. Co warto podkreślić, to w zależności od zgłaszanych symptomów gastroskopia często wykonywana jest wraz z testem na obecność Helicobacter pylori oraz z badaniem histopatologicznym, w przypadku organów bądź odcinków, które wymagają takiej oceny.

Lekarze gastrolodzy: Jakie badania zleca się w chorobach dolnego odcinka układu pokarmowego?

Lekarze gastrolodzy mogą także zlecić diagnostykę dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonywana jest wtedy rektoskopia, sigmoidoskopia oraz kolonoskopia. Każde z nich bada jelito grube, jednak w zależności od badania, zwiększa się jego zasięg. Rektoskopia uwzględnia ok. 20 cm jelita grubego, z kolei sigmoidoskopia już ok. 70 cm, przez co oprócz odbytu i odbytnicy umożliwia dodatkowo ocenę esicy i zstępnicy oraz zagięcia śledzionowego. Jeśli jednak gastrolog chce wykonać badanie całego jelita grubego, to zalecana jest kolonoskopia. Ponadto, jeśli pojawiają się wzdęcia, zgaga lub inne dolegliwości, często wykonuje się także USG jamy brzusznej, które ocenia stan i funkcjonowanie wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony oraz dróg żółciowych. Warto również podkreślić, że lekarz gastroenterolog prowadzi nie tylko leczenie chorób żołądka, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego i innych, ale także np. leczenie chorób pasożytniczych odbytu itp.

Opracowanie:
Konin, Leszczynowa 33
tel. 63 241 48 70
Oceń artykuł (1)
1,0
Komentarze
Dodaj komentarz