Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka komputerowa podzespołów elektronicznych w samochodzie?

Na czym polega diagnostyka komputerowa podzespołów elektronicznych w samochodzie?

Intensywny rozwój technologiczny wpłynął na wszystkie branże przemysłowe. Powszechna komputeryzacja objęła także samochody, które obecnie są wyposażane w liczne czujniki oraz system komputerowy. Umożliwia to większą kontrolę nad pojazdem oraz szybszą likwidację usterek. W tym celu w warsztatach mechaniki pojazdowej przeprowadza się diagnostykę komputerową za pomocą specjalistycznych urządzeń odczytujących dane cyfrowe.

Rola samochodowego komputera pokładowego

Ten nowoczesny gadżet znajduje się większości typów pojazdów, już nie tylko w samochodach marek premium. Zamontowane w różnych miejscach układów mechanicznych czujniki dostarczają między innymi danych o stanie paliwa, oleju napędowego. Dzięki temu informacje o wszelkich nieprawidłowościach są wyświetlane w formie ikon oraz skrótów na ekranie monitora umieszczonego na desce rozdzielczej. Stąd też tak istotna jest diagnostyka komputerowa, która polega na podpięciu auta do zewnętrznego komputera oraz odczytanie wszystkich zapisów informujących mechanika, co złego dzieje się z pojazdem. Stąd też obecnie fachowcy w warsztatach samochodowych muszą być nie tylko biegli w dziedzinie technicznej z zakresu konstrukcji podzespołów, ale również mieć wiedzę z obszaru informatycznego. Tylko w ten sposób będą w stanie naprawić elektroniczne części auta. Takie usługi oferuje między innymi niezależny serwis volvo V-Tech w miejscowości Długołęka.

Istota diagnostyki komputerowej samochodu

Dzięki podłączeniu auta do zewnętrznego systemu komputerowego można zdiagnozować przyczynę awarii bez potrzeby rozbierania go na części. Specjalny program porównuje faktyczne odczyty czujników z tymi, które gwarantuje producent pojazdu. Wszystkie różniące się między sobą dane są zapisywane jako błąd, który należy odpowiednio zweryfikować, a następnie usunąć. Może to odbyć się poprzez naprawę elektronicznego podzespołu i wgranie nowych sterowników lub całkowitą jego wymianę. Reperacja określonych części możliwa jest jednak tylko w momencie, jeśli nie są one uszkodzone mechanicznie – zalane lub nadpalone. Ponadto diagnostyka komputerowa sprawdza się idealnie jako kontrola przed zakupem samochodu. Dzięki temu można wykryć wiele wad, które handlarze próbują ukrywać, a nie widać ich gołym okiem. Tego typu procedura pozwala na zbadanie między innymi: sprawności silnika, turbosprężarki, sterowników szyb, a także zaworów recyrkulacji spalin. Diagnostyka komputerowa umożliwia także usunięcie komunikatów związanych z wymianą oleju albo klocków hamulcowych. Zdarzają się sytuacje, w których nie znikają one automatycznie i można je wyłączyć tylko manualnie poprzez podłączenie elektronicznego systemu samochodu do komputera w warsztacie.

Opracowanie:
Długołęka, Serwisowa 3
tel. 602 511 351
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz