Artykuł sponsorowany

Na czym polega dezynfekcja kurnika?

Na czym polega dezynfekcja kurnika?

Chów kur i kurczaków wymaga podjęcia odpowiednich kroków mających zagwarantować zdrowie i bezpieczeństwo zwierzętom. Jednym z ważniejszych obowiązków hodowców, o którym lepiej nie zapominać jest dezynfekcja kurnika. Miejsce, w którym przebywa drób, powinno być odpowiednio przygotowane, przede wszystkim wolne od drobnoustrojów, bakterii i wirusów, które mogą wywołać zagrażające zwierzętom i ludziom choroby.

Przygotowanie do dezynfekcji – od czego zacząć?

Osoby, które na co dzień zajmują się drobiem, mają świadomość, że trzymanie dużej liczby zwierząt w jednym miejscu wymaga odpowiednich działań. Kury, które poruszają się swobodnie po fermie, narażone są na wirusy, bakterie oraz pasożyty, które mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie. Cykliczna dezynfekcja kurnika przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów, których znaleźć można na przykład w Wet-Net, to najlepsza metoda uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji braku higieny.

Dezynfekcję przeprowadza się w momencie, gdy w kurniku nie ma akurat drobiu. Pomieszczenie powinno być puste, należy usunąć zwierzęta, wyposażenie, sprzęt, ściółkę oraz resztki paszy. Sprzątanie pomaga przygotować wnętrze i zwiększa efektywność całego procesu. Skuteczność zależy od warunków panujących w kurniku, na przykład temperatury, ale i właściwej kolejności wykonywania poszczególnych etapów zabiegu oraz rodzaju i stężenia środków wykorzystanych do dezynfekcji.

Etapy dezynfekcji – zabieg krok po kroku

Do skutecznego przeprowadzenia procesu dezynfekcji niezbędne są odpowiednie preparaty, których stężenie dobrane być powinno do wielkości pomieszczenia oraz stopnia zanieczyszczenia. Pierwszym krokiem jest mycie wnętrza kurnika, każdej wolnej przestrzeni: ścian, sufitu, wnęk i niszy przy oknach, karmników, drzwi. Stosuje się do tego pianę lub żel w zależności od stanu pomieszczenia oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Preparaty są następnie spłukiwane wodą, aby usunąć bardziej zaschnięty brud.

Najbardziej popularna jest dezynfekcja na mokro, która polega na rozpyleniu środka dezynfekującego za pomocą pistoletów natryskowych lub w postaci piany. Ważne jest również wypalanie i dezynfekcja posadzki, na której zbiera się najwięcej nieczystości. Zalecane jest także zamgławianie termiczne, które wykonuje się po wyłożeniu ściółki, aby mieć pewność, że jest ona wolna od patogenów. Po wywietrzeniu pomieszczenia można wprowadzać do niego drób.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz