Artykuł sponsorowany

Na czym polega cynkowanie galwaniczne i jak się je wykonuje? Skuteczna ochrona metalu z Zakładem PHU Bolesław Lemański

Na czym polega cynkowanie galwaniczne i jak się je wykonuje? Skuteczna ochrona metalu z Zakładem PHU Bolesław Lemański

Elementy stalowe charakteryzują się tym, że pod wpływem działania różnych czynników, zawarte w nich żelazo ulega utlenieniu. Cynkowanie galwaniczne jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania stali przed korozją na skalę masową. Powłoki galwaniczne znalazły szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W poniższym artykule przedstawimy czym jest i jak przebiega w praktyce proces cynkowania galwanicznego. 

Co to jest cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne ma na celu pokrycie powierzchni elementów cienką, silnie przylegającą warstwą cynku, jest to proces oparty na elektrolizie. Celem pokrycia jest ochrona materiału bazowego przed korozją oraz zapewnienie odpowiedniej estetyki.

Cynkowanie jest wykorzystywane powszechnie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. w przemyśle samochodowym, meblowym, lotniczym i w budownictwie. Wyróżnić można kilka sposobów cynkowania: proszkowe, ogniowe, galwaniczne. 

Zakład PHU Bolesław Lemański specjalizuje się w obróbce elementów metalowych, a dokładniej w nakładaniu na nie warstw ochronnych poprzez procesy galwanizacji, cynkowania i anodowania. Przedsiębiorstwo to działa od ponad 20 lat w Wągrowcu, w województwie wielkopolskim. Wykonuje obróbkę elementów konstrukcji ze stali, aluminium oraz żeliwa. Wykwalifikowani pracownicy nakładają specjalne powłoki, które chronią elementy metalowe przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, substancjami chemicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. W przypadku galwanizacji Zakład Bolesława Lemańskiego proponuje usługi takie jak żółta pasywacja, niebieska pasywacja lub trójwartościowa żółta pasywacja.

Jak przebiega pokrywanie metali cynkiem?

Do prawidłowego przeprowadzenia cynkowania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie elementów. Proces technologiczny składa się z następujących podstawowych operacji: odtłuszczania, płukania, trawienia, cynkowania, chromianowania, uszczelniania i suszenia. W procesie cynkowania wykorzystywane jest zjawisko elektrolizy, w którym to jony jednej substancji osadzają się na powierzchni drugiej wykorzystując przy tym różnicę potencjałów. Element, który ma zostać pokryty powłoką stanowi katodę, natomiast jony cynku rozpuszczone są w elektrolicie. Poprzez przepływ prądu między dwoma elektrodami jony cynku osadzają się na powierzchni katody. Pokrycia galwaniczne wykonywane są o zróżnicowanych grubościach. Cynkowanie galwaniczne niesie ze sobą szereg zalet, wśród których wymienimy:

  • skuteczne zabezpieczenie materiału przed korozją

  • brak konieczności poddawania obrabianego detalu wysokim temperaturom (brak ryzyka odkształceń)

  • uzyskanie gładkiej i jednolitej powierzchni

  • otrzymanie warstwy cynku dużo cieńszej niż podczas cynkowania ogniowego co pozwala stosować tą technologię na detalach o tolerowanych kształtach i wymiarach

  • estetyczny wygląd powłoki na detalach

  • nadaje się jako podstawa pod lakierowanie

  • możliwość manewrowania takimi parametrami powłoki jak: grubość, kolor oraz współczynnik tarcia środka uszczelniającego w przypadku elementów złącznych.

Podsumowując, cynkowanie galwaniczne jest skutecznym sposobem zabezpieczania elementów stalowych przed korozją. Proces ten polega na pokryciu powierzchni elementów warstwą cynku poprzez elektrolizę. Cynkowanie galwaniczne ma szerokie zastosowanie w przemyśle, a Zakład PHU Bolesław Lemański w Wągrowcu specjalizuje się w tym procesie. Dzięki cynkowaniu elementy metalowe są chronione przed korozją i uszkodzeniami, a jednocześnie uzyskują estetyczny wygląd. Cynkowanie galwaniczne oferuje również możliwość dostosowania parametrów powłoki, takich jak grubość i kolor, do konkretnych potrzeb.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz