Artykuł sponsorowany

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne to jedna z metod ochrony antykorozyjnej, wykorzystywana przez wiele różnych branż. Czym się ona charakteryzuje i jak przebiega? Jakie ma zalety? O czym trzeba pamiętać, decydując się na taką usługę?  Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat technologii cynkowania galwanicznego, zapraszamy do lektury. Oto najważniejsze informacje na jej temat.

Charakterystyka procesu

Cynkowanie galwaniczne polega na pokrywaniu powierzchni przedmiotów stalowych cienką powłoką cynku. Dokładniej rzecz ujmując, dochodzi do chemicznego osadzania się cynku na przedmiocie, który został zamoczony w kąpieli z roztworów zawierających cynk. Celem cynkowania galwanicznego jest zwiększenie odporności stalowych materiałów na występowanie rdzy.

Jeśli chodzi o samo cynkowanie, to rozróżnia się 2 typy:

  • cynkowanie galwaniczne,
  • cynkowanie ogniowe.

Te dwie metody różnią się od siebie właściwościami wynikającymi z przebiegu procesów technologicznych.

Cynkowanie galwaniczne krok po kroku

Przed galwanizowaniem specjaliści muszą odtłuścić metalowy materiał. W tym celu wykorzystuje się ciecze alkaliczne o zasadowym odczynie (wysokim pH).  Następnie umieszcza się przedmiot w kwaśnym roztworze – w ten sposób przygotowuje się materiał do naniesienia na niego warstwy cynku. Ten etap nazywany jest „trawieniem”.

Na czym polega działanie cynkowania galwanicznego? Ten fenomen objaśnia ekspert z firmy Cynkownia Patelscy: „Cynkowanie galwaniczne opiera się na procesie elektrolizy, a źródłem napięcia jest prąd elektryczny. Powierzchnię cynkowanego metalu trzeba najpierw starannie odtłuścić. Następnie poddawana jest trawieniu, dzięki czemu dochodzi do usunięcia korozji. Galwanizowanie polega na zanurzeniu produktu w roztworze elektrolitu nasyconego cynkiem.”

Przedmioty cynkowane galwanicznie, czy też – jak kto woli – elektrolitycznie, mają jednolitą, wygładzoną powłokę cynkową. Jest ona dużo cieńsza niż ta, która powstaje w przypadku galwanizowania przedmiotu metodą ogniową.

Jakie branże wykorzystuję tę metodę?

Cynkowanie galwaniczne wykorzystywane jest w następujących branżach:

  • motoryzacyjna,
  • elektroniczna,
  • ogrodnicza,
  • przemysłowa,
  • budowlana,
  • lotnicza.

Ta metoda jest stosowana do tworzenia siatek ogrodzeniowych, części do samochodów, produkcji anten itd. Jest to proces bardzo uniwersalny i często można nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, ile przedmiotów codziennego użytku zostało poddanych procesowi cynkowania galwanicznego.

Efekty cynkowania galwanicznego

Bezpośrednim efektem cynkowania galwanicznego jest długotrwałe zabezpieczenie metalowej powierzchni przed rdzą. Im grubsza warstwa cynkowa, tym większa skuteczność ochrony przez korozją. W przypadku cynkowania galwanicznego ta warstwa jest oczywiście dość cienka, co może wpływać negatywnie na długotrwałość ochrony. Jednak istotną zaletą takiego rozwiązania jest to, że na powierzchni produktów galwanicznie zabezpieczanych nie pojawiają się nieestetyczne nierówności. Można więc bez problemu pokryć je farbą lub lakierem.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz