Materiał Partnera

Na czym polega coaching i kiedy się na niego zdecydować?

Na czym polega coaching i kiedy się na niego zdecydować?

Jeżeli potrzebujesz odkryć na nowo swoje mocne strony, osiągnąć harmonię życiową, zredukować stres, bądź nie tylko wyznaczyć, ale również osiągnąć nowe cele życiowe, warto skorzystać z usług coachingu. Czym on jest dokładnie? Czym się charakteryzuje? Czym się różni od psychoterapii? Dowiedz się podstawowych informacji, które warto o nim wiedzieć, a najlepiej zdecyduj się na wizytę u coacha, aby przekonać się, czym on jest.

Kiedy skorzystać z usług coachingu?

Czasami źle czujemy się w miejscu, w którym jesteśmy, oraz z tym, co robimy i w którą stronę podążamy. Nie wiemy za bardzo, jak wyruszyć z tego miejsca i sięgnąć po coś nowego.  To różnorodne trudności egzystencjalne, oraz wyzwania takie jak: zmiana pracy, rozpoczęcie nowego projektu, założenie własnej firmy.  Możemy zmagać się z brakiem motywacji do pracy, do nauki języka, czy do troski o swoje zdrowie. Chcemy schudnąć, ale nie możemy się przełamać, aby rozpocząć inny tryb życia. Czasem zmagamy się z poczuciem pustki, czy wypalenia zawodowego, lub życiowego. Zdarza się, że jesteśmy z kimś w głębokim konflikcie i nie wiemy, co zrobić dalej, aby naprawić tę sytuację. Te i wiele innych przykładów są wystarczającym powodem, aby skorzystać z usług coachingu. Czym on jednak jest i czym się charakteryzuje? 

Jaka jest różnica między coachingiem, a psychoterapią?

Coaching to nic innego jak proces transformacji, w którym dochodzimy poznania własnych zasobów, własnego potencjału i mocnych stron, co prowadzi nas do coraz bardziej świadomego wyznaczania własnych celów i budowania strategii ich osiągania przy maksymalnym wykorzystaniu swoich mocnych stron. Wszystko po to, aby osiągnąć satysfakcję, radość i pełnię życia. Niektórzy mylą jednak psychoterapię z coachingiem. Na czym więc polega podstawowa różnica? W couchingu z założenia, klient ma wszystkie zasoby, aby móc zmienić swą sytuację, a coach zadaje jedynie pytania, których zadaniem jest sprowokowanie do odnalezienia drogi do osiągnięcia danych celów. W psychoterapii z kolei analizuje się przeszłość, aby postawić pewną diagnozę. W procesie psychoterapii skupiamy się na problemie, który dotyczył przeszłości, jednak mocno objawia się w teraźniejszości. W coachingu z kolei skupiamy się na tym, co jest i na wyznaczeniu przyszłościowego celu. Wszystko, co jednak przeżyliśmy, traktowane jest, jako zasób.  O tym, jak wyglądają spotkania, oraz ile ich jest, warto porozmawiać ze specjalistą Monika Chwojnicka Coaching.

Opracowanie:
Wrocław, al. Armii Krajowej 48S
tel. 508 901 768
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz