Materiał Partnera

Na czym polega cięcie wodą?

Na czym polega cięcie wodą?

Z pewnością każdy z nas potrafi wymienić wiele zastosowań wody w życiu codziennym. Oczywiście potrzebujemy jej do przeżycia, do higieny osobistej, wykorzystujemy jako składnik dla licznych produktów spożywczych i przemysłowych. Czysta woda może również być wykorzystywana w wielu innych celach, na przykład do… cięcia twardych materiałów. W jaki sposób? Na czym polega metoda cięcia wodą i dlaczego jest stosowana coraz powszechniej?

Cięcie wodą – jak to możliwe?

Choć woda może dysponować straszną siłą, zdolną zniszczyć praktycznie wszystko, to trudno wyobrazić sobie, żeby była wykorzystana do precyzyjnego cięcia czegokolwiek. Niemniej jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wysokiego ciśnienia. O jakich wartościach mowa?

- Do wytworzenia strumienia wody, który byłby w stanie ciąć twarde materiały, potrzeba ciśnienia około 4100 bar, czyli inaczej 4 100 000 hektopaskali – mówi przedstawiciel firmy RK StalDla porównania: jeden bar to średnie ciśnienie atmosferyczne na poziom morze. Z kolei na dnie Rowu Mariańskiego, czyli w najgłębszym znanym rowie oceanicznym na Ziemi panuje ciśnienie o wysokości „zaledwie” 1000 bar.

Maszyny do cięcia wodą wyposażone są w specjalne głowice tnące z otworem o średnicy około 0,7 mm. W połączeniu z wysokim ciśnieniem pozwala to wytworzyć słup wody na tyle skoncentrowany i silny, by był w stanie przebić się przez twarde tworzywa. Dla dodatkowej poprawy skuteczności cięcia do wody mogą być dodawane ścierniwa, np. piasek o jednorodnych ziarnach. 

Zastosowanie metody cięcia wodą

Cięcie wodą to nowatorska metoda, która znajduje zastosowanie między innymi w obróbce stali wszelkiego rodzaju (nierdzewnej, kwasoodpornej, węglowej, pancernej) metali nieżelaznych (aluminium, brązu, miedź etc.), szkła klejonego i pancernego, kamieni naturalnych, ceramiki i tworzyw sztucznych. Głównym ograniczeniem jest grubość ciętego materiału, która powinna być nie większa niż 200 mm.

Zalety cięcia wodą?

Rosnąca popularność metody cięcia wodą wynika z jej licznych zalet. Przede wszystkim jest ona – inaczej niż wiele innych, tradycyjnych metod – całkowicie bezpieczna dla ciętego tworzywa, nie uszkadza jego wewnętrznej temperatury (jak np. cięcie laserem czy inne metody wykorzystujące energię cieplną), nie powoduje przebarwień. Jednocześnie zapewnia bardzo wysoką precyzję cięcia – krawędzie materiału są gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Cięcie wodą może być stosowane zarówno przy produkcji unikalnych, pojedynczych elementów, jak i w produkcji seryjnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz