Artykuł sponsorowany

Na czym polega cięcie płytek wodą?

Na czym polega cięcie płytek wodą?

Woda to zdecydowanie jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie – to właśnie dzięki niej może istnieć życie. Z drugiej strony woda znajduje również wiele innych, ciekawych zastosowań. W przemyśle może być ona wykorzystana między innymi do cięcia różnego rodzaju materiałów. Na czym polega ta metoda, dlaczego cieszy się coraz większą popularnością. Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Na czym polega cięcie wodą?

Czy cięcie przy pomocą wody jest możliwe? W końcu woda, jako materia płynna, nie jest zbyt trwała, nie zachowuje swego kształtu, tymczasem do cięcia potrzeba tworzywa, które jest twarde. Ewentualnie można użyć w tym celu bardzo wysokiej temperatury, ale znowu – temperatura wody to przy zwykłym ciśnieniu maksymalnie 100 stopni, zdecydowanie zbyt mało, by naruszyć strukturę większości tworzyw. Oba tropy są błędne, bowiem cięcie wodą polega przede wszystkim na zastosowaniu bardzo wysokiego ciśnienia. 

- Maszyna do cięcia tą metodą jest w stanie generować ciśnienie sięgające nawet 4000 bar, czyli aż 4000 razy więcej, niż średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza – wyjaśnia specjalista z Centrum Precyzyjnego Cięcia - W połączeniu z niewielką, bo wynoszącą około 0,7mm średnicą otworu głowicy tnącej pozwala uzyskał skoncentrowany słup wody o sile dostatecznie wysokiej, by przebić się przez różnego rodzaju tworzywa. Skuteczność cięcia wodą może zostać podniesione poprzez dodanie do płynu ścierniwa, czyli piasku o jednorodnych ziarnach – wtedy metoda ta może być wykorzystywana do cięcia materiałów odznaczających się wysoką twardością.

Co można ciąć przy pomocy wody z dodatkiem ścierniwa

Do materiałów o wysokiej twardości, które mogą być cięte przy pomocy wody zaliczamy między innymi:

  • Stal nierdzewną, kwasoodporną, węglową, pancerną
  • Blachę z metali kolorowych, np. aluminium, miedzi, mosiądzu, brązu
  • Szkło klejone, warstwowe, pancerne
  • Kamień naturalny – granit, piaskowiec, marmur i inne
  • Ceramikę – płytki ścienne i podłogowe gres
  • Tworzywa sztuczne, m.in. poliamid, poliuretan
  • Gumę i produkty gumopochodne

Maksymalna grubość ciętego materiału nie może przekroczyć 250 mm.

Dlaczego warto?

Jakie są zalety cięcia wodą? W przeciwieństwie do wielu innych metod jest ona bezpieczna dla obrabianego tworzywa, nie powoduje jego odbarwień i nie wpływa w żaden sposób na wewnętrzną strukturę materiały, co jest bardzo typowe dla metod wykorzystujących energię cieplną. Ponadto krawędź cięcia jest gładka i nie wymaga dalszej obróbki. Można ją wykorzystywać zarówno w produkcji seryjnej, jak i do wycinania pojedynczych kształtów.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz