Artykuł sponsorowany

Na czym polega cięcie metali laserem? Wyjaśniają fachowcy z firmy PARTNER

Na czym polega cięcie metali laserem? Wyjaśniają fachowcy z firmy PARTNER

Obróbka metali to takie procesy jak gwintowanie, skrawanie, toczenie, pemowanie, a także spawanie. Bardzo ważne jest też cięcie, przy którym szczególną uwagę wykonawcy zwracają na precyzję, szybkość oraz jakość wykończenia krawędzi. Technologii, które mogą być do tego celu użytych jest kilka. Wyróżnić można cięcie wodne, gazowe, a także laserowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na ostatnie z wyróżnionych. Czym cechuje się cięcie metali laserem i kiedy taka obróbka jest wskazana? O tym opowiadają fachowcy firmy PARTNER Piotra Domańskiego.

Cięcie laserowe pod kątem technicznym

Technika cięcia laserowego to przykład niebywale skutecznej obróbki termicznej metali, kiedy to dochodzi do tzw. rozdzielenia termicznego na skutek działania wiązki laserowej. Specjalne wycinarki laserowe z bardzo precyzyjnymi i zautomatyzowanymi głowicami generują taką wiązkę, uderzając nią w powierzchnię materiału. Silne i niemalże błyskawiczne nagrzanie doprowadza do stopnienia miejsca roboczego i natychmiastowego odparowania materiału. Rezultatem jest rozdzielenie obrabianego elementu bez pozostawienia nieestetycznie wyglądających krawędzi.

Warto podkreślić, że technika obróbki termicznej laserem jest znacznie wydajniejsza od cięcia plazmowego czy mechanicznego, a potwierdza to doświadczony zespół z pracowni CNC PARTNER, gdzie oferuje się też usługi spawania MIG i TIG, a także wypalanie blach, ich pemowanie oraz produkcję części zamiennych do maszyn według projektu klienta.

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserem to technika, która idealnie sprawdza się przy obróbce wielu różnych materiałów. Umożliwia ona pracę z produktami o strukturze nieorganicznej, a także organicznej. Większość zakładów – takich jak pracownia PARTNER z Dąbrowy Górniczej – stosuje jednak laser do szeroko rozumianego formowania metali, od aluminium począwszy, na stali kończąc. Jak zaś dodają fachowcy z pracowni Piotra Domańskiego, cięcie takie tworzy bardzo wąską szczelinę, która nie jest większa od wiązki laserowej. Oznacza to, że praca na automacie jest niebywale precyzyjna, a obróbka to nie tylko cięcie wzdłużne metali. Liczyć można nawet na wycinanie bardzo skomplikowanych kształtów, co możliwe jest dzięki wprowadzonym projektom CAD/CAM do oprogramowania komputera maszyny.

Kolejną zaletą cięcia laserowego jest jego ergonomiczność. Przy technologii tej nie ma mowy o zużywaniu się drogich narzędzi, a obsługa wycinarki jest prosta i zautomatyzowana. Koszty produkcji ograniczone są do minimum również dzięki niewielkiej ilości błędnie wykonanych wyrobów, a także dzięki zerowej stracie materiałów. Nie trzeba martwić się też o osłabienie struktury metali podczas cięcia oraz o konieczność dalszego wykańczania krawędzi.

Zastosowanie cięcia laserowego

Cięcie laserowe sprawdza się zarówno przy obróbce tkanin i drewna, jak i tworzyw sztucznych. Najczęściej technika ta stosowana jest jednak przy pracy z metalami żelaznymi oraz nieżelaznymi, w czym ekspertami są fachowcy firmy PARTNER. Tłumaczą oni, iż wycinarki laserowe służą im do tworzenia blach perforowanych – również dekoracyjnych – różnego rodzaju elementów będących częścią podzespołów maszyn, a także do cięcia arkuszy blach stosowanych w budownictwie, dekarstwie oraz w szeroko rozumianym przemyśle prefabrykacyjnym.

Zespół PARTNER łączy również cięcie laserowe z zabiegami spawania, pemowania czy gięcia blach, realizując złożone projekty, przy których należy wykorzystać całą zakładową technologię CNC. Zamówienia spływają nie tylko od firm blacharskich, dekarskich i przedsiębiorstw sektora przemysłowego oraz maszynowego. Pracownia obróbki CNC ceniona jest też przez warsztaty meblarskie i podmioty z branży górniczej, elektroenergetycznej oraz lotniczej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz