Artykuł sponsorowany

Na czym polega cięcie betonu?

Na czym polega cięcie betonu?

Beton jest wykorzystywany jako podstawowy materiał budowlany, i to od wielu dekad. To przy jego wykorzystaniu tworzy się wytrzymałe konstrukcje oraz trwałe wylewki.  Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek procesy produkcyjne bez zastosowania tego wytrzymałego, choć trudnego w obróbce tworzywa. Jednym ze sposobów na poszerzenie jego właściwości jest nacinanie. W jaki sposób przebiega ten proces i na czym on dokładnie polega?

Cięcie betonu – wyzwanie dla ekspertów

Beton, mimo wielu zalet, ma również swoje słabe strony. Właściwości mechaniczne tego surowca sprawiają, że jest on wyjątkowo trudny w obrabianiu. Prawdziwym wyzwaniem jest tworzenie precyzyjnych bruzd i nacięć w materiale betonowym. Te czynności wykonują zazwyczaj wyłącznie profesjonalnie usługodawcy, dysponujący odpowiednim sprzętem 
i niezbędną wiedzą w zakresie dostępnych technologii obróbki.

W jakim celu nacina się beton?

Beton wycina się w celu stworzenia m.in.:

  • odwodnień liniowych
  • powierzchni antypoślizgowych

W tym pierwszym przypadku nacina się posadzkę, a następnie tworzy się odwodnienia liniowe, które mają za zadanie odprowadzić wodę do odpływu pionowego. Tę metodę wdraża się w nowych i starych obiektach, jako zamiennik dla standardowych systemów odwadniających.

Nacinanie betonu wykorzystuje się także w celu uzyskania stabilnej powierzchni posadzki. 
W ten sposób otrzymuje się powierzchnię antypoślizgową. Jest to szczególnie ważne 
w przypadku nawierzchni pochyłych, takich jak zjazdy na parkingach lub w halach produkcyjnych.

Cięcie betonu będzie również pomocne w przypadku:

  • wycinania bruzd dylatacyjnych
  • nacinanie pod trwałe oznakowania poziome

Podsumowując, cięcie betonu wykonuje się w celu zwiększenia funkcjonalności i wydajności poszczególnych elementów odpowiedzialnych za właściwe działanie przedsiębiorstwa.

Jaka jest najlepsza metoda cięcia betonu?

Obecnie za najskuteczniejszą metodę cięcia betonu uznaje się technikę diamentową. 
W procesie wykorzystuje się specjalną tarcze  ostrzami diamentowymi.

 Ponieważ diament jest najbardziej wytrzymałym w przyrodzie surowcem, świetnie radzi sobie nawet z bardzo opornymi na obróbkę elementami betonowymi.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy Tabet: „Ta metoda nie wywołuje również obciążeń dynamicznych, które występują na przykład przy frezowaniu. Jest bardzo szybka, a przy tym wysoce precyzyjna.

Przy wykonywaniu nacięć w elementach betonowych do powietrza przechodzą duże ilości pyłu. Właśnie dlatego konieczne jest używanie specjalistycznych odkurzaczy przemysłowych. Takie urządzenia, podłączone do piły, niemal całkowicie pochłaniają ulatniający się pył.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz