Artykuł sponsorowany

Na czym polega chemiczne czyszczenie kotłów?

Na czym polega chemiczne czyszczenie kotłów?

Chemiczne czyszczenie kotłów to metoda, która pozwala utrzymać urządzenia grzewcze w dobrym stanie technicznym. Jej skuteczność zależy od prawidłowego przygotowania do procesu. Firmy, które przeprowadzają ten zabieg, powinny mieć odpowiednie uprawnienia oraz stosować się nie tylko do zasad BHP, lecz także postępować zgodnie z regułami, opracowanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. 

Etapy chemicznego czyszczenia kotłów

Głównym celem chemicznego czyszczenia kotłów jest usunięcie kamienia, który zgromadził się na wewnętrznych ścianach urządzenia. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od grubości osadu oraz jego składu chemicznego. Eliminacja zanieczyszczeń przebiega w następujących etapach:

  • wizja lokalna i analiza chemiczna pobranej przez fachowców próbki osadu (badania przeprowadzane są w specjalistycznym laboratorium),
  • dobór odpowiednich chemikaliów na podstawie wyników analizy,
  • kontrola szczelności instalacji,
  • płukanie wstępne, podczas którego usuwane są wolne zanieczyszczenia,
  • proces kwasowania, który polega na przekształceniu osadów w związki rozpuszczalne w wodzie. Zostają one usunięte z kotła w postaci roztworu lub zawiesiny. Często wymagana jest kilkukrotna cyrkulacja roztworem chemicznym, aby pozbyć się kamienia w zupełności,
  • płukanie urządzenia w celu usunięcia pozostałości po preparatach kwasowych,
  • neutralizacja kwasów i pasywacja, czyli zabezpieczenie powierzchni przed korozją,
  • odbiory użytkownika i UDT,
  • oddanie urządzenia do eksploatacji.
Według fachowca z firmy RAT-GAR, specjalizującej się m.in. w naprawie kotłów grzewczych, metoda ta jest dosyć szybka i skuteczna, a także stosunkowo bezpieczna: Zabieg nie zagraża zdrowiu ludzi oraz zwierząt, mimo że jest wykonywany przy użyciu preparatów chemicznych. Czyszczenie chemiczne nie powoduje też uszkodzeń instalacji. Z kolei pracownicy wykonujący zabieg, w celu zachowania ostrożności, stosują maski i atestowaną odzież ochronną. 

Zalety chemicznego czyszczenia kotłów

Chemiczne czyszczenie kotłów to metoda, która jest mniej kosztowna od remontu, wymiany urządzeń lub ich części na nowe, które ulegają awarii przez zalegające osady. Aby wiedzieć, kiedy zachodzi konieczność wykonania tego zabiegu, należy przeprowadzać regularny serwis kotłowni. Przeglądy kotłów grzewczych oraz systematyczne oczyszczanie ich z osadu pozwalają uniknąć zbędnych wydatków na naprawy awarii, a także oszczędzić na rachunkach za energię. Znaczne zanieczyszczenia kamieniem kotłowym w urządzeniach zaburzają efektywność wymiany ciepła. Odpowiednia konserwacja sprzętu zwiększa jego wydajność i wydłuża żywotność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz