Artykuł sponsorowany

Na czym polega budownictwo modułowe?

Na czym polega budownictwo modułowe?

Ile czasu potrzeba na zbudowanie domu? Rok? Dwa lata? Jeszcze dekadę temu faktycznie tyle czasu trzeba było czekać od momentu wykonania fundamentów, żeby móc wprowadzić się do wykończonego budynku. Obecnie czas ten uległ znacznemu skróceniu – wszystko dzięki rozwojowi technologii znanej jako budownictwo modułowe. Na czym ono polega?

Czym jest budownictwo modułowe?

Jak sama nazwa wskazuje, budownictwo modułowe jest techniką opartą o wykorzystanie modułów, czyli dużych elementów uzyskiwanych w procesie prefabrykacji. To podstawowa różnica między tą metodą a budownictwem tradycyjnym – de facto obiekt powstaje nie na placu budowy, lecz w fabryce. Moduły wytwarzane są z odpowiednich rozmiarach, wyposażane od razu we wszystkie niezbędne instalacje. Następnie przywożone są one na plac budowy, gdzie wystarczy je ze sobą połączyć, doprowadzić media i wykończyć zgodnie z planem. Obecnie budynki modułowe cieszą się wzrastającą popularnością w obszarze budownictwa mieszkaniowego, ale powszechnie są już od lat w obszarze budownictwa użytkowego. Przykładem są obiekty takie jak biura czy budynki socjalne, budowane z kontenerów na bazie stalowych konstrukcji – usługi związane z ich wykonawstwem znajdziemy w ofercie firmy Modular System.

Zalety budownictwa modułowego

Najważniejszą zaletą budownictwa modułowego jest fakt, że znaczna część procesów produkcyjnych zostaje przeniesiona do zamkniętego zakładu. W związku z tym prace mogą przebiegać szybciej, a ponadto nie są one uzależnione od warunków pogodowych. Kolejną ważną konsekwencją jest fakt, że produkcja modułów może rozpocząć się jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, dlatego inwestor nie odczuwa tak dotkliwie presji czasu – może na spokojnie dopełnić wszelkich formalności w czasie, gdy jego budynek stopniowo powstaje. Po wykonaniu wszystkich modułów wystarczy je przetransportować na plac budowy i tam połączyć – w zależności od rozmiaru obiektu, jego zastosowania oraz technologii modułów od rozpoczęcia prac do ich całkowitego zakończenia mija od kilku godzin do kilku tygodni. Ponieważ większość prac konstrukcyjnych wykonywana jest w zakładzie produkcyjnym, na placu budowy praktycznie nie mamy do czynienia z odpadami budowlanymi, co znacznie ułatwia późniejsze prace porządkowe. Ostatnią, lecz nie mniej istotną zaletą budownictwa modułowego jest fakt, że gotowy obiekt można z łatwością rozbudowywać w miarę potrzeb o kolejne moduły lub zmieniać ich układ dla zwiększenia funkcjonalności.

Zastosowanie budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe jest technologią coraz chętniej wykorzystywaną, zarówno w obszarze budownictwa przemysłowe, jak i mieszkalnego. Wykonuje się z jej użyciem obiekty takie jak biura, zakłady produkcyjnego, pawilony handlowe, sanitariaty miejskie, placówki służby zdrowia i edukacyjne, a także domy jednorodzinne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz