Artykuł sponsorowany

Na czym polega bezpieczeństwo inteligentnego domu?

Na czym polega bezpieczeństwo inteligentnego domu?

Inteligentny dom, czy inaczej inteligentny budynek, to zaawansowany technologicznie system, który łączy w jedno różne układy występujące w obrębie obiektu. Ze względu na swój nowoczesny charakter i bliskie powiązania z rozwiązaniami technologicznymi, najczęściej spotykany jest w nowym budownictwie, choć istnieje też możliwość jego instalacji w już istniejących domach.

Inteligentny dom jest bezpieczny

To najważniejsza cecha tych nowoczesnych systemów. Poprzez możliwość sterowania wieloma urządzeniami za pomocą panelu czy aplikacji w telefonie zyskujemy kontrolę nad tym, co dzieje się w domu również podczas naszej nieobecności. Dzięki odpowiednim ustawieniom możemy zadbać o to, aby inteligentny dom symulował naszą obecność poprzez automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia i innych systemów. Standardową formą ochrony budynku jest też montaż systemu alarmowego i domofonu lub wideodomofonu, który zapewnia nam bezpieczeństwo przed intruzem oraz pozwala zidentyfikować sprawcę w przypadku włamania. W inteligentnym budynku często znajduje się również system sygnalizacji pożaru, który może uratować nam życie.

Komfort życia w inteligentnym domu

System inteligentnego budynku może zostać zaprojektowany przez firmę taką jak M Projekt M Produkt z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb. Na układ inteligentnego budynku składa się kilka elementów, w tym między innymi:

  • oświetlenie (załączanie i ściemnianie, załączanie po zmroku, oświetlenie nocne);
  • rolety, żaluzje (wewnętrzne i zewnętrzne, ich podnoszenie i opuszczanie);
  • bramy wjazdowe i garażowe, furtki, domofony;
  • ogrzewanie (regulacja oraz pomiar);
  • podlewanie ogrodu;
  • sterowanie ogrzewaniem podjazdu
  • automatyczne lub zdalne wyłączanie żelazka;
  • uzbrajanie alarmu;
  • potwierdzenie zamknięcia drzwi.

Obecność technologii w codziennym życiu znacząco ułatwia nasze życie. Możliwość sterowania tymi oraz innymi urządzeniami za pomocą jednego systemu oszczędzi nam czas i wysiłek potrzebny na przykład na to, aby manualnie zasłonić okna po zmroku lub podnieść temperaturę w pokoju – inteligentny dom pozwoli nam na to bez konieczności wstawania z kanapy.

Kontrola urządzeń to kontrola wydatków

Pełna kontrola nad działaniem poszczególnych systemów pozwala nie tylko wyłączyć te, które generują niepotrzebne koszty tak jak oświetlenie w pustym pokoju. Inteligentny dom pozwala monitorować zużycie wody, prądu czy gazu, co daje podstawy do poczynienia oszczędności w tych obszarach. Sam system zaprojektowany jest tak, by wykorzystywać optymalną ilość energii, co już zmniejsza jej zużycie i pozwala obniżyć rachunki. Kontrola nad funkcjonowaniem całego budynku pozwala ponadto odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w działaniu urządzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz