Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie spirometryczne? Kiedy należy je wykonać?

Na czym polega badanie spirometryczne? Kiedy należy je wykonać?
Spirometria to badanie bardzo ważne w diagnostyce chorób układu oddechowego. Jest to dość szybki i bezbolesny proces, jednakże za jego pomocą możemy poznać istotne informacje o funkcjonowaniu naszego organizmu. Chodzi tu konkretnie o pracę i pojemność płuc. Każdy z nas powinien wykonać takie badanie, gdyż w przypadku wcześnie wykrytych zmian patologicznych w płucach, możliwe jest szybkie wdrożenie leczenia i zapobiegnięcie rozwojowi choroby. Szczególnie dotyczy to osób, które nałogowo palą papierosy. Jak więc wygląda badanie spirometryczne? Jakie są do niego wskazania?

Na czym polega badanie spirometryczne?

Przed rozpoczęciem badania, pacjent musi zachować pewne kroki przygotowawcze. Przez co najmniej kilka godzin przed wizytą, należy powstrzymać się od spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Podobnie nie powinno się jeść wtedy obfitych posiłków czy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach konieczne będzie również chwilowe odstawienie leków na astmę. 
Badanie spirometryczne wykonywane jest za pomocą tzw. spirometru. Jest to urządzenie, które powstało w 1846 roku i jego zadaniem było kontrolowanie stanu płuc u osób cierpiących na gruźlicę. Współczesne pirometry umożliwiają precyzyjny pomiar objętości i pojemności płuc. Podczas badania pacjent jest w pozycji siedzącej. Musi szczelnie objąć ustnik ustami i początkowo oddycha spokojnie. Następnie, w określonym momencie, bierze głęboki wdech i wykonuje jak najdłuższy wydech. Zwykle powtarza się to kilka razy w celu sprawdzenia prawidłowości badania. Wówczas lekarz sprawdza poprawność uzyskanych wyników. Badanie możemy wykonać w wielu gabinetach internistycznych, warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza, posiadającego dużą wiedzę w tym temacie – takiego, jak prof. dr hab. n. med. Zenon Siergiejko.

Jakie są wskazania do wykonania badania spirometrycznego?

Badanie spirometryczne powinna wykonać każda osoba, która zauważa u siebie niepokojące objawy, związane z układem oddechowym. Są to m.in. duszności oraz przewlekły kaszel. Regularne badania są zalecane szczególnie osobom, które nałogowo palą papierosy. Nie da się ukryć, że ten nałóg wyjątkowo szkodzi zdrowiu, a w szczególności negatywnie wpływa na stan układu oddechowego. Dlatego takie osoby powinny zgłaszać się na badanie spirometryczne co najmniej raz na dwa lata. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz