Materiał Partnera

Na czym polega badanie psychotechniczne?

Na czym polega badanie psychotechniczne?

Prowadzenie pojazdu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Rosnąca liczba zagrożeń i wypadków wymusza na kierowcach dobrego przygotowania do jazdy. Badania psychotechniczne wykonywane są w celu minimalizowania ryzyka groźnych sytuacji na drogach. Choć nazwa brzmi tajemniczo, samo badanie nie jest niczym skomplikowanym. Warto jednak wiedzieć co nieco, zanim do niego przystąpimy.

W jakim celu wykonujemy badanie psychotechniczne?

Testy psychotechniczne są nieodzownym elementem pracy zawodowego kierowcy. Ich zadaniem jest określenie sprawności poznawczej, intelektualnej i psychomotorycznej kandydata. Dzięki psychotestom kierowców możliwe jest sprawdzenie czasu reakcji, poziomu koncentracji czy sposobu zachowania się w trudnej sytuacji. Te elementy warunkują prawidłową postawę kierowcy na drodze i determinują jego sposobność do otrzymania/przedłużenia danej kategorii prawa jazdy.

Jak wygląda i ile kosztuje badanie?

Po zgłoszeniu się do gabinetu, na samym początku psycholog przeprowadza wywiad. Dotyczy on tematów wszelakich; od przebytych w ostatnim czasie chorób do ogólnej kondycji psychofizycznej.

Testy psychotechniczne mają charakter obserwacyjny i ekspert wiele odczytuje z naszej postawy i odpowiedzi na pytania. Nie brakuje także badań instrumentalnych. Dotyczą one w szczególności czasu reakcji, umiejętności oceny odległości, koncentracji czy stopnia, w jakim rozpraszają nas czynniki zewnętrzne. W tym celu stosuje się rozmaite urządzenia, jak aparat krzyżowy, aparat Piórkowskiego czy wyciemnione pomieszczenie, które ma za zadanie określić nasze zachowanie po olśnieniu.

Stopień złożenia testów psychotechnicznych wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Sprawa jest tutaj prosta, gdyż cena badania psychologicznego kierowców ustalona jest prawnie i wynosi 150 zł. Te koszty zwykle ponosi pracodawca, wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której pracujemy jako kierowca na własnej działalności.

Jak przygotować się do badania?

Na stronie internetowej Corsa - firmy świadczącej usługi dla kierowców i przewoźników możemy wyczytać, że na badanie musimy przynieść: dokument tożsamości (w przypadku aktualnych kierowców także prawo jazdy), skierowanie oraz okulary (jeżeli dotyczy). Ponadto, do testu psychotechnicznego należy podejść wypoczętym, najedzonym (lecz nie przejedzonym) oraz oczywiście trzeźwym. Jeżeli nasz stan psychiczny lub dyspozycja dnia nie pozwoli na sprawne przeprowadzenie badania, wówczas zostaniemy skierowani na inny termin.

Opracowanie:
Suwałki, Wojska Polskiego 100
tel. 87 565 52 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz