Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie płytą dynamiczną?

Na czym polega badanie płytą dynamiczną?

Realizacja inwestycji budowlanej wymaga specjalnych przygotowań. Trzeba zorganizować materiały, ciężki sprzęt i postarać się o wykwalifikowanych fachowców. Nie można jednak zapominać o tym, aby przyjrzeć się gruntowi, na którym mają być wykonane roboty – musi mieć on odpowiednie parametry. W tym celu wykonuje się diagnostykę geotechniczną, do której należy badanie płytą dynamiczną.


W jaki sposób przeprowadza się badanie płytą dynamiczną?

Płyta dynamiczna to niemiecki wynalazek. Jednak od lat badania przy jej pomocy wykonuje się na terenie całej Polski. Ich przeprowadzanie nie wymaga specjalnych przygotowań, nie trwają one długo i są dosyć proste. Dlatego też są tak popularne wśród inwestorów działających w branży budowlanej.

W tego rodzaju badaniach udział biorą dwie płyty – obciążająca i właśnie dynamiczna. Pierwsza z nich jest przykładana na płasko do badanego gruntu. Natomiast płyta dynamiczna, która ma ciężar 10 kg i średnicę 30 cm, spada na nią z wysokości 70 cm. W ten sposób można od razu ocenić osiadanie podłoża – jest ono przeliczane na dynamiczny moduł odkształcenia. Wykorzystuje się od tego elektroniczny przyrząd. Odczyt pojawia się błyskawicznie po uderzeniu jednej płyty o drugą. Procedurę taką powtarza się trzykrotnie.

Badanie płytą dynamiczną wykonuje się wszędzie tam, gdzie mają zostać posadowione budynki, drogi czy ciężki sprzęt budowlany np. żuraw wieżowy. Jego wynik jest cenną wiedzą dla inwestora, projektanta oraz wykonawcy, którzy mogą dzięki temu zastosować właściwe materiały oraz rozwiązania technologiczne na różnych etapach procesu budowlanego” – mówi ekspert z Zakładu Robót Geologiczno-Inżynieryjnych GEOTEST.


Dlaczego przeprowadzanie badań płytą dynamiczną jest tak ważne?

Badania płytą dynamiczną należy przeprowadzać zwłaszcza przed rozpoczęciem budowy dróg. Drogi krajowe, szybkiego ruchu czy autostrady są intensywnie eksploatowane, dlatego inwestorzy powinni zadbać o skrupulatne przygotowanie terenu i samego projektu.

Badanie to pozwala ocenić dwa niezwykle ważne parametry podłoża. Dzięki niemu może zostać skontrolowana nośność gruntu, a także jego zagęszczenie. Wykorzystanie płyty dynamicznej dostarcza informacji na temat wartości osiadania gruntu. Zostaje też obliczona prędkość osiadania. Oprócz tego automatycznie jest określany dynamiczny moduł odkształcenia. Wyniki przeprowadzanych badań są prezentowane na wyświetlaczu, ale mogą też zostać wydrukowane.

To, czy na gruncie będzie mogła zostać wybudowana droga lub autostrada, zależy od wielu czynników. Badanie płytą dynamiczną pozwala określić tylko niektóre parametry. W związku z tym równocześnie trzeba zbadać teren przy zastosowaniu innych metod.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz