Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie metodą Holtera EKG?

Na czym polega badanie metodą Holtera EKG?

Badanie metodą Holtera to jedno z popularnych badań EKG. Pozwala na wykrycie niesprawności pracy serca, których nie jest w stanie wykazać elektrokardiogram ani echo serca. Jest to badanie  nieinwazyjne i bezpieczne, które pacjent wykonuje w domu i podczas codziennych czynności. Na czym polega badanie Holterem EKG, ile trwa oraz jakie są wskazania do jego wykonania?

Na czym polega badanie Holtera?

Badanie EKG metodą Holtera polega na całodobowym monitorowaniu czynności pracy serca. W tym celu wykorzystuje się niewielki sprzęt z elektrodami, podłączanymi do ciała osoby badanej. Rejestrator holterowski składa się z przypinanego w pasie pacjenta aparatu oraz elektrod umieszczanych na klatce piersiowej.

Urządzenie to rejestruje czynności serca, w żaden sposób nie ograniczając ruchów pacjenta i nie wpływając na codzienne czynności. Monitoring pracy serca pacjenta odbywa się nie tylko w sytuacjach spoczynku, ale także w czasie ruchu, snu, pracy, czy uprawiania sportu.

W zależności od zaleceń lekarza pacjent może zostać podpięty do holtera EKG na dobę lub do systemu holterowskiego na kilka dni. Systemy holterowskie to aparatura składająca się pełnego oprogramowania oraz monitora, co pozwala na stałe monitorowanie pacjenta. Wysokiej jakości systemy holterowskie do gabinetów specjalistycznych znaleźć można w Sklepie Medycznym.

Badanie to jest zalecane w przypadku podejrzenia zaburzeń pracy serca, a także u osób z grupy ryzyka - po 45 roku życia.

Jak długo trwa badanie Holtera?

Badanie Holtera nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak trwa dość długo. W zależności od wskazań lekarza aparat rejestrujący towarzyszy pacjentowi przez 24 lub 48 godzin. Od czasu przypięcia elektrod oraz aparatu, aż do zdjęcia ich przez personel medyczny osoba badana nosi sprzęt przez cały czas – również podczas snu. Aparat rejestruje pracę serca przez cały czas trwania badania - w różnych sytuacjach i codziennych czynnościach. W ten sposób lekarz może obserwować pracę serca w okolicznościach, w których jest to niemożliwe z wykorzystaniem tradycyjnej metody EKG.

Podczas badania Holterem EKG pacjent prowadzi szczegółowy dzienniczek, w którym notuje ewentualne dolegliwości i okoliczności wraz z godziną, w której wystąpiły.

Czego unikać w trakcie badania Holtera?

Choć badanie holterowskie nie wymaga szczególnego przygotowania, pacjent musi stosować się do kilku zaleceń, aby wyniki były wiarygodne. Podczas badania niezalecane jest np. korzystanie z telefonu komórkowego, ponieważ mogłoby to wywołać zakłócenia. W czasie monitorowania pracy serca pacjent nie może także brać kąpieli, ani korzystać z poduszek elektrycznych.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 05 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać