Materiał Partnera

Na czym polega badanie dna oka metodą OCT?

Na czym polega badanie dna oka metodą OCT?

Badanie dna oka metodą OCT – czyli za pomocą optycznej koherentnej tomografii – to nowoczesna metoda diagnostyki pozwalająca na wczesne wykrycie wielu chorób siatkówki. Dzięki niej lekarze okuliści mogą także monitorować leczenie tych schorzeń. Niestety badanie metodą OCT nie jest dostępne wszędzie – przeprowadzają je jedynie prawdziwi specjaliści, których gabinety wyposażone są w odpowiedni sprzęt pozwalający na wykonanie diagnostyki.

OCT – zasada działania i przebieg badania

Optyczna koherentna tomografia to badanie przede wszystkim nieinwazyjne. Odróżnia się w ten sposób od angiografii fluorosceinowej wykonywanej w większości gabinetów okulistycznych. Angiografia wymaga od pacjenta dożylnego przyjęcia kontrastu, czyli w tym przypadku fluoresceiny. OCT natomiast, jako metoda nieinwazyjna i bezkontaktowa, nie wpływa na ciało pacjenta. Dzięki niej lekarz okulista – taki jak Kinga Jach – może wykryć schorzenie siatkówki na bardzo wczesnym jego etapie. Badanie OCT polega na sondowaniu oka za pomocą wiązki światła. Jego wynikiem jest obraz przekroju badanego organu uzyskiwany na podstawie różnicy współczynnika załamania światła. W skrócie można powiedzieć, że światło odbija się od elementów oka i trafia z powrotem do aparatu OCT, który interpretuje wyniki w sposób pozwalający lekarzowi na zdiagnozowanie pacjenta. Cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i wymaga zakroplenia oka specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenicę. Wiąże się z tym pewien dyskomfort, bo po wkropleniu specyfiku do naszych oczu nasze widzenie pogorszy się, a efekt może się utrzymywać do czterech godzin. Po zakropleniu leku musimy odczekać od piętnastu do trzydziestu minut, bo badanie OCT musi być wykonane po rozszerzeniu źrenicy. Następnie pacjent siada przed aparatem OCT opierając brodę na jego podpórce i powstrzymując się od ruchu. W związku z tym, że metoda ta jest niezwykle bezpieczna, może być wykonywana u osób w każdym wieku, a także kobiet w ciąży i osób cierpiących na różne schorzenia oczne.

Wskazania do wykonania OCT

Badanie metodą OCT zalecane jest zwłaszcza osobom, u których istnieje podejrzenie wystąpienia problemów z siatkówką. Są to więc na przykład osoby starsze cierpiące na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli tak zwane AMD. OCT zaleca się także osobom z otworem w plamce, zwłóknieniem przedplamkowym, obrzękiem plamki (dowolnego pochodzenia), makulopatią cukrzycową czy centralną retinopatią surowiczą.

Opracowanie:
Myślenice, Żwirki i Wigury 17
tel. 609 560 280
Oceń artykuł (8)
3.1
Komentarze
Dodaj komentarz