Materiał Partnera

Na czym polega audyt systemów informatycznych?

Na czym polega audyt systemów informatycznych?

Z komputerów i Internetu korzystamy wszyscy – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Oznacza to, że musimy przywiązywać dużą wagę do informatycznych zabezpieczeń, jakimi chronimy nasze dane. Kiedy łatwo nam jest zabezpieczyć prywatny telefon czy komputer, problemy pojawiają się w przypadku przedsiębiorstw. Nawet te małe korzystają z szeregu komputerowych rozwiązań, które wymagają dobrej ochrony.

Kontrola zabezpieczeń

Na firmowych komputerach przechowywane są ważne informacje – dane klientów i pracowników, zapisy operacji finansowych – wszystko to może być wykorzystane przez cyberprzestępców. Uniknąć ryzyka włamania i kradzieży danych ma audyt systemów informatycznych. Jego przeprowadzaniem zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Tomasz Chudy Solutions.

Celem audytu IT jest sprawdzenie zgodności systemu z określonym standardem lub przyjętą normą. Wyróżnić możemy jego trzy kategorie. Pierwszą jest sprawdzenie legalności oprogramowania komputerowego.  Uporządkowane w ten sposób zostają jego zasoby i licencje, co pozwala wyeliminować nieświadome użytkowanie nielegalnego oprogramowania. Audyt oprogramowania pozwala też zoptymalizować jego koszty.

Bezpieczeństwo komputerów zależy też od stanu sprzętu. Sprawdzane jest ono poprzez analizę konfiguracji urządzeń oraz serwerów. Ścisłej kontroli poddane być muszą systemy zarządzania danymi: bazy danych, polityka  bezpieczeństwa informacji oraz zarządzanie ryzykiem. Ze względu na obowiązujące przepisy RODO konieczne jest także sprawdzanie stanu ochrony danych osobowych. Duże znaczenie ma też audyt ciągłości działania, który pozwala określić możliwości wznowienia działalności po wydarzeniu, które spowoduje utratę danych.

Rodzaje ochrony zabezpieczeń

Audyt systemów informatycznych może dotyczyć całego systemu przedsiębiorstwa lub jego wybranych elementów. Sprawdzeniu poddane mogą być konkretne serwery lub program antywirusowy. Same mechanizmy zabezpieczające podzielić możemy na prewencyjne, detekcyjne oraz reakcyjne. Elementem audytu mogą być symulacje ataków, czyli tak zwane testy prewencyjne.

Nie tylko sprawdzenie systemu pozwala zachować bezpieczeństwo informatyczne. Równie duże znaczenie mu tu projektowanie sieci oraz jej użytkowanie. Firmy często korzystają z usług tworzenia oprogramowania na zamówienie. Dobrym rozwiązaniem będzie własny system księgowy stworzony przez programistę na potrzeby przedsiębiorstwa. Zarządzanie bezpieczeństwem w firmach czy instytucjach opiera się na ograniczeniu uprawnień i interakcji oraz na rozliczalności i nadzorze operacyjnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz