Artykuł sponsorowany

Na czym polega audyt podatkowy?

Na czym polega audyt podatkowy?

Za audytu podatkowego skorzystamy najbardziej posiadając dużą firmę, w której sprawy związane z rachunkowością i podatkami wydają się trudne do regularnego prowadzenia. Szczególne znaczenie audyt podatkowy zyskuje w obliczu zapowiedzianej kontroli organów skarbowych, pozwalając się do niej solidnie przygotować. Przeprowadzający audyt doradca podatkowy wykryje wszelkie nieprawidłowości i doradzi, jak sobie z nimi poradzić.

Czym jest audyt podatkowy?

Audyt podatkowy to nic innego, jak unikatowa usługa koncentrująca się na weryfikacji zgodności działania firmy z prawem prowadzenia ewidencji podatkowych oraz deklarowania i rozliczania podatków. Przeprowadzany jest wewnątrz firmy i pozwala na sprawdzenie prawidłowości rozliczeń oraz ich legalności. Prowadzi do sformułowania przez doradcę podatkowego rekomendacji zmian, a także zaleceń praktycznych. Pozwalają one na uniknięcie ewentualnych błędów w przyszłości. Audyt podatkowy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa prawnego i finansowego osób związanych z danym podmiotem, w tym tych, które uczestniczą w jego rozliczeniach podatkowych. Przeprowadzaniem audytów podatkowych zajmuje się np. kancelaria doradcy podatkowego Buczyński Dariusz.

Przedmiot i wynik audytu

W zależności od naszych potrzeb, audyt podatkowy może objąć analizę całej dokumentacji źródłowej lub tylko jej części. Możliwe jest także przeprowadzenie tzw. audytu wstępnego, mającego na celu określenie dalszych priorytetów w tym zakresie. Sam kształt audytu różni się w zależności od badanego obszaru. Możliwe jest np. sprawdzenie wewnętrznych struktur firmy mających wpływ na rozliczenia podatkowe. Inne działania, które mogą zostać podjęte podczas audytu podatkowego, to:

  • weryfikacja oraz ocena poprawności kalkulacji,
  • badanie dokumentacji źródłowej, np. ksiąg rachunkowych,
  • identyfikacja obszarów ryzyka podatkowego,
  • weryfikacja pod kątem ryzyka podatkowego wszystkich zleceń, zamówień, zleceń oraz innych dokumentów związanych z transakcjami,
  • sprawdzenie bieżących rozliczeń pod względem wdrażania optymalizacji,
  • analizowaniu ryzyka podatkowego w sytuacji łączenia lub przejęcia danego przedsiębiorstwa.

Wynikiem audytu jest sporządzony przez doradcę podatkowego raport, zawierający opisy ewentualnych wykrytych nieprawidłowości, wskazania praktyczne dotyczące sposobów ich niwelacji oraz zalecenia pozwalające uniknąć ich w przyszłości. Całość stanowi legalną możliwość usunięcia błędów i prowadzi do całkowitego zmniejszenia ryzyka odpowiedzialności karnej oraz podatkowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz