Artykuł sponsorowany

Na czym polega antykowanie wyrobów jeansowych?

Na czym polega antykowanie wyrobów jeansowych?

Nie ulega wątpliwości, iż denim – bardziej znany jako jeans – należy do najbardziej uniwersalnych materiałów. Szyje się z niego spodnie, koszule, kurtki, ale też sukienki, spódnice, a nawet torebki i buty. Jeans może przy tym łatwo zostać poddany dodatkowej obróbce, czego znakomitym przykładem jest modne antykowanie wyrobów jeansowych. Na czym dokładnie polega ten proces?

Moda na "stare" jeansy

Antykowaniem nazywamy proces postarzania konfekcji jeansowej. Jest to jedna z metod uszlachetniania materiałów, które ma na calu nadanie tkaninie pożądanych właściwości, tak by zmienić ich wygląd.

Antykowanie pozwala na uzyskanie efektu vintage, czyli nadania nowym ubraniom cech charakterystycznych dla starych i znoszonych, a nawet nieco już uszkodzonych elementów odzieży. - Tłumaczy przedstawiciel farbiarni Bilo z Pabianic pod Łodzią, której specjalnością jest bielenie, barwienie i uszlachetnianie tkanin. - W tym celu na wyrobach jeansowych przeprowadza się różnego rodzaju procesy, takie jak wybielanie czy przecieranie, by gotowe ubrania sprawiały wrażenie starszych niż są w rzeczywistości. Poddane takiej obróbce jeansy mogą być poszarpane, sprane, z różnego rodzaju dziurami, pęknięciami, wytarciami czy odbarwieniami.

To najmodniejszy od kilku sezonów sposób uszlachetniania jeansu, który wykorzystuje się zarówno do obróbki spodni o różnych fasonach – np. rurek i tzw. "boyfriend", czyli luźniejszych modeli – ale też koszul, kurtek czy sukienek. Antykowane wyroby jeansowe pasują do casualowych i sportowych stylizacji, ale wystarczy zamienić trampki na szpilki, a zwykły t-shirt na białą koszulę, by uzyskać elegancki, chociaż wciąż nieco nonszalancki styl.

Zasady prawidłowego antykowania jeansu

Uzyskanie nonszalanckiego, a zarazem szlachetnego efektu antykowania jeansu wbrew pozorom wymaga nie lada umiejętności i kreatywności. Niezbędne jest również profesjonalne zaplecze techniczne. Dlaczego antykowanie wyrobów jeansowych warto zlecić profesjonalistom? Ponieważ amatorskie metody mogą sprawić, iż zamiast szlachetnych, modnych i efektownych jeansów, uzyskamy efekt przeciwny. Nieprzemyślany układ odbarwień i przetarć, a także prujące się dziury sprawią, że tak "ozdobiony" materiał będzie prezentował się niechlujnie i po prostu nieestetycznie. Ubrania w stylu vintage powinny co prawda wyglądać na stare i nieco znoszone, ale nie mogą stracić fasonu i jakości. Profesjonalnie "postarzony" jeans to modne uzupełnienie stylizacji na każdą okazję.

Oceń artykuł (4)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz