Materiał Partnera

Na czym polega analiza oleju w hydraulice siłowej?

Na czym polega analiza oleju w hydraulice siłowej?

Wykorzystywane w przemyśle systemu hydrauliczne poddawane są stałej i intensywnej eksploatacji. To powoduje, że są narażone na liczne awarie i usterki. Wielu z nich można zapobiec, dokonując regularnej analizy oleju. Pozwala wykryć zanieczyszczenia i wady, które w znacznym stopniu przyczyniają się do szybszego zużycia materiału. Przekonajmy się, na czym polega ten proces oraz kto może go przeprowadzić.

Jak przeprowadzić badanie oleju hydraulicznego?

Na wstępie należy zaznaczyć, że tym procesem nie może zająć się każdy nadzorca hali przemysłowej. Do analizy oleju w hydraulice siłowej należy powołać specjalistów z odpowiednim sprzętem. Do tej grupy bez wątpienia zaliczają się eksperci z firmy BlobTech Marcin Opała, którzy dzięki wykorzystaniu przenośnych urządzeń laboratoryjnych, błyskawicznie wykryją wszelkie niedogodności. Fachowcy pobierają reprezentatywną próbkę oleju z urządzeń. Oznacza to, że zgodnie z normą N-EN-ISO 3170:2006 musi ona być jednorodna i uśredniona. Aby uzyskać taki efekt, należy pobrać próbkę oleju z całego profilu w pojemniku, lub punktowo - z poszczególnych głębokości.

Bardzo istotnym jest także miejsce poboru oleju hydraulicznego. Najlepiej określić stały punkt, aby móc odnosić do siebie wyniki następnych badań. Miejscami odpowiednimi są: skrzynia biegów, silnik, systemy hydrauliczne czy systemy centralnego smarowania. Te informacje są jednak istotne dla osób wykonujących analizę. Nas, jako podmiot odpowiedzialny za halę produkcyjną, najbardziej interesuje, co zyskujemy, wykonując taką analizę.

Korzyści z wykonania analizy oleju w hydraulice siłowej

W fabryce lub zakładzie przemysłowym każdy, nawet najmniejszy przestój w pracy generuje ogromne koszty. Bardzo wiele maszyn pracuje na systemach hydraulicznych, a zadbanie o ich właściwą kondycję pozwala uniknąć mnóstwa awarii. Przeprowadzając analizę oleju w hydraulice siłowej, zyskujemy wiedzę na temat zanieczyszczeń, zawartości cząstek stałych, liczby kwasowej TAN i zasadowej TBN, zawartości wody oraz lepkości kinematycznej. Taki zestaw informacji pozwala z bardzo dużą dokładnością ocenić aktualny stan systemu, a także wystosować odpowiednie zalecenia co do eksploatacji i serwisowania urządzeń. Z tego względu, każda firma korzystająca z maszyn hydraulicznych powinna poddawać je regularnej analizie oleju. Oszczędność związana z wczesnym wykryciem awarii zdecydowanie przewyższa koszty wykonania badania.

Opracowanie:
Poznań, Jawornicka 11B lok. 27
tel. 606 250 024
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz