Artykuł sponsorowany

Na czym polega alpinizm przemysłowy?

Na czym polega alpinizm przemysłowy?

Alpinizm przemysłowy to idealny przykład połączenia pasji i pracy. Do jej wykonywania potrzebne są umiejętności wspinaczki i utrzymania równowagi, odwaga oraz umiejętności techniczne związane z wykonywanym zawodem. To praca, w której wykonuje się codziennie mniej więcej to samo – i to czynności na co dzień uważane za nudne – a w której nigdy nie brakuje adrenaliny! Na czym polega alpinizm przemysłowy i co robią jego przedstawiciele?

Alpinizm przemysłowy w pigułce

Alpinizm przemysłowy to bardzo ekstremalny zawód. Jest to rodzaj pracy na wysokościach w podwieszeniu lub czasem w podparciu, którą spopularyzowały wciąż powstające i rozbudowujące się drapacze chmur. Praca ta to dziś często konieczność, by utrzymać porządek i sprawność niektórych urządzeń.

Aby zostać alpinistą przemysłowym powinno się ukończyć szkolenie wysokościowe IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego). Trwa ono 30 godzin i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka wypadku wśród osób wykonujących ten zawód. Aby podejść do kursu, trzeba mieć ukończone 18 lat i mieć zaświadczenie lekarskie, zapewniające o braku przeciwskazań, takich jak np.: nadciśnienie, epilepsja, choroby serca czy problemy psychiczne, do wykonywania tego trudnego zawodu. Do tego dochodzą umiejętności sportowe: nie tylko związane ze wspinaczką, ale też ogólnie doskonała sprawność fizyczna i wysoka odporność na mróz, wilgoć czy skrajne temperatury. Te bowiem są codziennością w pracy alpinisty przemysłowego.

Alpiniści przemysłowi najczęściej wykonują swoje prace w parach. Powinny posiadać odpowiedni sprzęt – przeznaczony właśnie do wykonywania tego zawodu. Ekwipunek dla alpinistów sportowych jest mniej wytrzymały i ogólnie podlega zupełnie innym normom bezpieczeństwa. Jakie usługi wykonują alpiniści przemysłowi?

Sprzątanie na wysokościach

Alpinizm przemysłowy to najlepsza forma mycia okien z zewnątrz w szklanych wieżowcach. Istnieją na polskim rynku firmy sprzątające oferujące właśnie taką formie czyszczenia wysokich budynków. Należy do nich świadczące specjalistyczne usługi porządkowe przedsiębiorstwo "W Duecie" Grzegorza Fiedziuszkina z Górowa Iławeckiego. Pracujący tam alpiniści przemysłowi mają odpowiednie uprawnienia i odpowiedni sprzęt, aby pracować na wysokościach i zarządcy chętnie zatrudniają ich zarówno do mycia okien z zewnątrz, jak i czyszczenia elewacji czy odśnieżania dachów wysokich budynków.

Inne możliwości alpinistyki przemysłowej

Alpiniści przemysłowi, obok sprzątania na wysokościach, wykonują także inne prace, które wymusza istnienie wielopiętrowych budynków. Są to między innymi prace techniczne. Fachowcy pracujący w podwieszeniu zajmują się naprawą i konserwacją anten, masztów telekomunikacyjnych i energetycznych linii przesyłowych czy świateł ostrzegawczych na dachach i iglicach. Alpinizm przemysłowy wykorzystywany jest też przy przeglądzie czy malowaniu platform wiertniczych w przemyśle naftowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz