Artykuł sponsorowany

Na czym polega adaptacja pomieszczeń?

Na czym polega adaptacja pomieszczeń?

Adaptacja pomieszczeń to najprościej mówiąc zmiana wybranych przestrzeni w taki sposób, by jednoznacznie było wiadomo, że pełnią one inne funkcje, niż pierwotnie było to zakładane. Adaptacja może także polegać na przystosowaniu wybranego obiektu do nowych wymagań bez zmiany jego podstawowej funkcji. Oba te rozwiązania składają się z zestawu prac budowlanych i wykończeniowych, które są zależne od efektów, jakie chcemy uzyskać.

 

Zmiana starego wnętrza na nowe biuro

Adaptacji pomieszczeń przeważnie podlegają stare budynki, których funkcjonalność znacząco spadła wraz z biegiem lat. W blokach z wielkiej płyty lub przestarzałych kamienicach można znaleźć odpadające klepki, rwące się gumoleum, odrapane ściany, nieszczelne okna, a także wiele przestarzałych rozwiązań technologiczno-budowlanych, jak np. piece kaflowe.

 Pracownik firmy PHUP „Texon” Włodzimierz Proc w Radomiu tłumaczy:  Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup takiej przestrzeni z zamiarem jej odnowienia i zaadoptowania na pomieszczenia biurowe lub handlowo-usługowe. Może to być dużo bardziej opłacalne niż zakup nowej powierzchni biurowej lub wieloletni wynajem. Dlatego podstawą jest przeliczenie kosztów, które wiążą się z zakupem i remontem.

 

Prace, jakie przeważnie trzeba wykonać

Zakres prac adaptacyjnych jest zależny od tego, w jakim stanie są wybrane pomieszczenia i jaki efekt chcemy uzyskać. Przestarzała elektryka czy przecieki hydrauliczne mogą wymagać wymiany, co wiąże się z kuciem ścian. Zmiana pokojów mieszkalnych na swobodne przestrzenie biurowe często wymaga prac wyburzeniowych. Dopiero potem można zająć się pracami wykończeniowymi, czyli malowaniem ścian i sufitów, położeniem podłogi, budowaniem ścian działowych, układaniem glazury i terakoty czy białym montażem. Ostatnim etapem jest dostosowanie pomieszczeń do wybranych funkcji danego przedsiębiorstwa, czyli wstawienie odpowiednich biurek i regałów, podłączenie internetu, rozplanowanie wentylacji itp.

 

Czy zaadoptowanie pomieszczeń trzeba zgłaszać?

W niektórych przypadkach adaptacja pomieszczeń będzie traktowana nie jako zwykły remont, ale jako zmiana sposobu użytkowania. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy wybrane pomieszczenie zaadoptowane na punkt usługowy przylega do budynku mieszkalnego. Wtedy też może być wymagana zgoda uzyskana od Starostwa Powiatowego w przypadku zwykłego remontu oraz pozwolenie na budowę w sytuacji, gdy chodzi o przebudowę przestrzeni. W takiej sytuacji niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego, zatrudnienie kierownika budowy, prowadzenie dziennika budowy oraz dostosowanie się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz