Artykuł sponsorowany

Na czym dokładnie polega praca geologa?

Na czym dokładnie polega praca geologa?

W dzisiejszym zabieganym świecie pełnym ekonomistów, marketingowców, biznesmenów i bankierów łatwo zapomnieć o romantyzmie, jaki towarzyszy idei zawodów takich jak geolog. Ta ciekawość świata, chęć odkrycia nowych zjawisk, rzetelne i monotonne badania i wielogodzinna praca poświęcona na wykonanie ekspertyz i badań mieszają się w jedno. Na czym dokładnie polega praca geologa? Zapraszam do lektury.

Kim jest geolog?

Geolog to w świetle prawa osoba, która zdobyła wyższe wykształcenie w dziedzinie geologii lub też w dziedzinie nauk geologicznych. Geolog teoretyk bada wszelkie zjawiska, jakie zachodzą w skorupie ziemskiej, analizuje wszystkie procesy, jakie w niej zachodzą. To praca ściśle naukowa, oparta o teorie, wieloletnie badania, obliczenia i obserwacje. To ta bardziej romantyczna wersja pracy, w której można zrealizować sen o byciu odkrywcą, poszukiwaczem. To analiza nowych zjawisk, reinterpretacji istniejących teorii naukowych i wkład w rozwój kolejnych. To pisanie opracowań naukowych i tworzenie nowych treści, które posłużą jako fundament dla kolejnych wielkich idei.

Drugą, całkiem odmienną stroną medalu jest praca w geologii stosowanej. To już praca bezpośrednio z materiałem, wykorzystanie całej tej wiedzy w praktyce na potrzeby wykonywania ekspertyz i pomiarów w celach administracyjnych. Przeprowadza szczegółowe badania gruntu – jego nośności i parametrów, na podstawie których prowadzone są kolejne prace inżynierskie. To właśnie praca geologa warunkuje postęp wszelkich prac budowlanych i inwestycyjnych.

Okazuje się, że romantyczny świat idei pięknie stapia się ze światem biznesowym i dokładnie na tym polu stają wspólnie ramię w ramię, aby podołać wyzwaniom natury technicznej. Wspólnie przygotowują miejsca pod inwestycje budowlane, całą infrastrukturę, ściśle współpracując z architektami i inżynierami.

Praca geologa polega więc głównie na tworzeniu dokumentacji geologicznej i hydrologicznej, ekspertyz, szczegółowej obserwacji i przygotowaniu przekrojów geologicznych na podstawie całego wachlarza prac terenowych, badań laboratoryjnych i analitycznych.

Geolog może pracować także w instytutach badawczych i urzędach ochrony środowiska, w administracji państwowej, gdzie nie jest tak narażony na niebezpieczeństwa pracy terenowej.

Jak pracuje geolog?

Przede wszystkim właśnie w terenie i w laboratorium. To świat podzielony między zbieraniem materiału do analizy i jej wykonywanie, szczegółowe obliczenia wyników i tworzenie pełnej dokumentacji geologicznej. Takie analizy i dokumentację dla inwestycji budowlanych oferuje firma Geobud sp. z o.o.

Dlatego właśnie geolog to z natury osoba spokojna, bardzo cierpliwa i ciekawa świata, umiejąca zachwycić się zwykłymi zjawiskami, których zwykły Kowalski nie dostrzega na co dzień. Myśli analitycznie, szuka nowych rozwiązań i teorii, ma świetną pamięć i doskonale adaptuje się do pracy w skrajnie różnych warunkach, często niebezpiecznych.

Geologia wymaga poznania szerokiej wiedzy z zakresu wielu dziedzin -od geografii fizycznej, przez chemię, fizykę, logikę matematyczną i matematykę. Praca w terenie przerywa monotonię badań i ekspertyz i wymaga sprawności fizycznej, ale także umiejętności pracy w zespole, umiejętności liderskich, świetnego wzroku i zdolności analitycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz