Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę zlecając wykonanie mapy do celów projektowych? Dorota Jagielska-Pąśko Usługi Geodezyjno-Kartograficzne

Na co zwrócić uwagę zlecając wykonanie mapy do celów projektowych? Dorota Jagielska-Pąśko Usługi Geodezyjno-Kartograficzne

Mapy geodezyjne są związane z wykonawstwem niemal każdej inwestycji budowlanej. Jednymi z najczęściej „używanych” opracowań geodezyjno-kartograficznych są mapy do celów projektowych. W Skierniewicach sporządzenie ich można zlecić firmie Dorota Jagielska-Pąśko Usługi Geodezyjno-Kartograficzne. Czym jest mapa do celów projektowych? Co powinna zawierać, ile trwa jej sporządzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Istota sporządzania mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych łączy w sobie opracowanie geodezyjno-kartograficzne sytuacyjne i wysokościowe. Jest ona niezbędna do sporządzenia projektu budowlanego. Jest to dokument, dzięki któremu możliwe jest zaktualizowanie mapy zasadniczej, wytyczanie budynków i obiektów liniowych i uzbrojenia. Biura geodezyjne w ramach ich wykonawstwa dokonują inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych, liniowych, kubaturowych, jak również sieci uzbrojenia terenu czy przyłączy.

Sporządzaniem map geodezyjnych zajmuje się biuro Dorota Jagielska-Pąśko Usługi Geodezyjno-Kartograficzne ze Skierniewic, na terenie województwa łódzkiego. Oferuje usługi geodezyjne oraz kartograficzne od 2007 roku. Firma jest w stanie zrealizować wiele zadań związanych z geodezją oraz kartografią i zapewnia wsparcie na każdym etapie inwestycji. Posiada nowoczesny sprzęt pomiarowy. Oprócz wykonywaniem map sytuacyjno-wysokościowych do celów projektowych, geodeci firmy zajmują się również tyczeniem obiektów budowlanych, czy sieci uzbrojenia terenu. Przeprowadzają też inwentaryzacje powykonawcze oraz oferują pomoc przy podziałach nieruchomości i wznawianiu granic działek.

Mapa do celów projektowych a prawo

Wspomniane biuro geodezyjne, które od ponad 20 lat świadczy usługi z zakresu geodezji  i kartografii każde powierzone jej prace wykonuje rzetelnie i zawsze zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Sposób ich sporządzenia reguluje prawo budowlane, a o tym, że mapa powinna być sporządzona przed dokumentacją techniczną, mówi Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Minimalnie należy sporządzić trzy kopie mapy, we wspomnianym przedsiębiorstwie można liczyć na dokładną analizę sprawy, pomoc w określeniu ilości map, które w danym momencie będą minimum inwestycyjnym.

Zgodnie z obowiązującym prawem mapa do celów projektowych powinna zawierać część dotyczącą aktualnej mapy zasadniczej oraz część zawierającą takie elementy jak linie zabudowy, osie ulic, dróg, istniejące obszary zieleni, swym obszarem sięgając minimum 3 m od terenu planowanej inwestycji budowlanej.

Opracowanie:
Skierniewice, Asnyka 3 lok. 17
tel. 501 624 333
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz