Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z agencją modelek?

Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z agencją modelek?

Jeśli jesteś modelką lub modelem, zapewne zgłosiła lub zgłosi się do Ciebie agencja modelek z propozycją reprezentacji. To nic dziwnego, jednak zanim podpiszesz umowę, warto wiedzieć o kilku kwestiach. Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z agencją modelek? Sprawdziliśmy. 

Umowa z agencją modelek - na czym polega?

Umowa między modelką a agencją modelek jest zawierana w celu uregulowania stosunku prawnego. Przedmiotem umowy jest ustalenie zasad współpracy między obiema stronami.

Agencja zobowiązuje się do reprezentowania Ciebie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Musi to robić zgodnie z prawem, zwyczajami i zasadami panującymi na rynku.



Sprawdź, z kim zawierasz umowę

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to jeden z ważniejszych czynników - koniecznie sprawdź, z kim zawierasz umowę. Upewnij się, czy podpisujesz umowę z właścicielem, spółką jego syna, czy inną osobą, która została upoważniona do takich czynności, jeśli jednak jest to osoba trzecia, dobrze będzie jeśli poprosisz o aktualne pełnomocnictwo. Pamiętaj, że jeśli nie masz skończonych 18 lat, nie możesz podpisać takiej umowy, mogą to zrobić Twoi rodzice.

Informowanie agencji o własnych klientach

Następną równie ważną rzeczą jest zdobycie informacji, czy modelka musi informować agenta o własnych klientach, jak i zleceniach. Najczęściej występuje to w umowach na wyłączność, ale coraz częściej możemy się z tym spotkać w umowach na niewyłączność.

Przekazanie praw do wizerunku i praw autorskich agencji

Przekazanie praw do wizerunku i praw autorskich agencji - to kolejna ważna kwestia. Agent reprezentuje modelkę przy większości zleceń, za każde zlecenie dostaje prowizje. Jednak aby mógł wykonywać swoje obowiązki, musi otrzymać od modelki odpowiednią zgodę na rozpowszechnianie i dysponowanie wizerunkiem. Bez takiej zgody jego praca byłaby praktycznie niemożliwe - kiedy chciałby gdzieś opublikować zdjęcie modelki, nie mógłby tego zrobić. Poszukując agencji modelek, modeli i hostess, warto rzucić okiem na KONTRA.

Zgody na wykonanie zlecenia

Pamiętaj, że modelka zawsze ma prawo do nieprzyjęcia jakiegoś zlecenia - choroba, czy inne powody (nawet przekonania religijne czy polityczne). Agencja modelek powinna dać czas na podjęcie decyzji, co do danego zlecenia. Jak zawsze, działa to także w drugą stronę. Jeżeli z jakiegoś powodu po udzieleniu zgody na negocjacje i zawarcie umowy nie będzie w stanie się stawić w danym dniu na sesji zdjęciowej – modelka koniecznie musi dać o tym znać odpowiednio wcześniej agentowi. W innym wypadku mogą ją spotkać niemiłe konsekwencje np. kara opłacenia całości produkcji sesji.

Klauzula poufności w umowie z agencją

Klauzula poufności w umowie z agencją opiera się na zabranianiu modelce rozpowszechniania treści umowy zawartej z agentem, jednak nie tylko to. W takiej klauzuli znajdziemy także zapis o konieczności zachowania poufności co do wszystkich informacji uzyskanych w wyniku współpracy.

Czas trwania umowy i możliwości jej rozwiązania

Czas trwania umowy z agencją modelek jest bardzo różnorodny, choć najczęściej długi (powyżej dwóch lat). Agent poświęca sporo czasu, aby jak najlepiej zbudować wizerunek modelki, dlatego umowy są zawierane na jak najdłuższy okres. Zazwyczaj przez ten czas nie można jej rozwiązać. Jeśli jednak chcesz to zrobić, będziemy musieli się liczyć z odpowiednimi karami.

Podsumowując, jak widzimy wyżej, istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zawierając umowę z agencją modelek. Niewątpliwie każda z tych kwestii jest niezwykle ważna. Nasza rada - jeśli nie rozumiesz jakiegoś zapisu w umowie, koniecznie o to dopytaj w agencji modelek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz