Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Podczas wybierania projektu domu dla swojej rodziny powinniśmy być niezwykle uważni, bowiem często nie zwracamy uwagi na czynniki, które w późniejszym czasie okazują się być bardzo istotne. Niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowy projekt, czy też indywidualny, ważna jest dokładna analiza wszelkich aspektów dotyczących funkcjonalności domu. Zatem na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania projektu domu jednorodzinnego?

Wybór właściwego biura projektowego to podstawa

Podstawą w wyborze odpowiedniego projektu domu jest skorzystanie z usług dobrego biura projektowego. Pracownicy biura projektowego, z którego usług zamierzamy skorzystać powinni cechować się profesjonalizmem, dokładnością, doświadczeniem oraz terminowością. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest rozeznać się w usługach kilku firm. Projektowanie domów jest jedną z usług oferowanych przez firmę GG Konstruktor. Jeśli chcemy sprawdzić, jaki jest poziom danej firmy wystarczy spojrzeć na jej wcześniejsze zlecenia. To umożliwi nam zweryfikowanie projektów, kwalifikacji projektanta oraz sprawdzenie, jakiego rodzaju projekty może nam zaoferować. Podczas wyboru projektanta warto również zapytać znajomych, czy znają osobę godną polecenia.

Jak dopasować projekt do działki?

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze projektu domu jest odpowiednie dopasowanie go do działki – najważniejsze jest sprawdzenie projektu domu pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Ponadto należy sprawdzić wymiary działki oraz warunki gruntowe na działce. Jeśli teren jest podmokły lub torfowy, to inwestor musi liczyć się z tym, że cała konstrukcja będzie potrzebowała nietypowych fundamentów, które muszą być uwzględnione w projekcie. Aby sprawdzić grunt, najlepiej zlecić wykonanie badań geotechnicznych.

Oprócz tego, podczas wyboru projektu istotne jest to, by zachować proporcje wielkości domu do rozmiaru działki, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której powierzchnia domu zajmuje większość obszaru działki. Ma to duże znaczenie w szczególności dla osób, które chcą posiadać ogród. Należy także zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu od posesji sąsiadów, a także trzeba uwzględnić ewentualną budowę balkonów, garażu i tarasu. Jeżeli dysponujemy niewielką działką, a potrzebujemy dużej przestrzeni mieszkalnej, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie domu piętrowego.

Obniżenie kosztów inwestycji podczas wyboru projektu

Już w trakcie wybierania projektu domu należy rozplanować kosztorys całej budowy. To pozwoli na wprowadzenie ewentualnych poprawek, zanim rozpoczną się roboty budowlane. Poprawki te mogą umożliwić wybór najbardziej opłacalnych rozwiązań. Mogą być one związanie między innymi z:

  • lokalizacją kotłowni,
  • odpowiednim rozplanowaniem pionów,
  • kształtem domu,
  • wyborem rodzaju dachu,
  • zaplanowaniem wysokiej ścianki kolankowej na poddaszu.

Powinniśmy wiedzieć, że im bardziej skomplikowany będzie projekt domu, tym jego budowa pochłonie więcej pieniędzy.

I najważniejsza sprawa, nie odkładajmy sprawy projektowania na ostatnią chwilę. Proces projektowania to pierwszy krok do realizacji Waszego wymarzonego domu. Najlepiej rozpocząć rozmowy z projektantem rok (minimum pół roku) przed zaplanowaną budową. Pozyskanie materiałów potrzebnych do projektowania (mapa do celów projektowych, badania geotechniczne, warunki techniczne na przyłączenie mediów, itp.), opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwolenia na budowę z właściwego urzędu zajmuje sporo czasu.

Opracowanie:
Rumia, Abrahama 3A
tel. 606 895 626
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz