Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Zakup fotelika samochodowego to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez wszystkich zmotoryzowanych rodziców. Ochrona dziecka w czasie jazdy samochodem powinna stanowić absolutny priorytet. To od niej zależy czy w razie wypadku, kolizji bądź gwałtownego hamowania dziecko uniknie obrażeń. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając odpowiedni fotelik?

Dopasowanie do masy i wieku dziecka

Foteliki samochodowe są klasyfikowane według określonych grup wagowych. Dla niemowlaka powinniśmy wybrać fotelik z grupy 0+, obejmujący dzieci o masie do 13 kg. Fotelik tego typu ustawiamy tyłem do kierunku jazdy. Roczne dzieci przeważnie przesiadają się do fotelika z grupy 1 (9-18 kg), a w nim jeżdżą średnio przez kolejne 2-3 lata, aż do zmiany na fotelik z przedziału 15-36 kg. Moment zmiany fotelika na nowszy to kwestia indywidualna, uzależniona od tempa rozwoju dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce obowiązuje nakaz fotelikowego przewozu dzieci do 12. roku życia, bądź do momentu osiągnięcia przez nie granicy 150 cm wzrostu.

Homologacja i testy bezpieczeństwa

Gwarancją jakości fotelika jest posiadanie przez niego homologacji, czyli dopuszczenia do użytkowania zgodnego z polskimi i unijnymi normami.

Poza homologacją, warto przyjrzeć się wynikom testów bezpieczeństwa, publikowanych przez niezależnie instytucje. Dzięki nim zyskamy pewność, że dany fotelik został sprawdzony w warunkach zagrażających życiu dziecka i otrzymał pozytywne oceny – dodaje ekspert firmy Coletto, renomowanego producenta fotelików samochodowych i wózków dziecięcych.

Sposób montażu

Dobry fotelik powinien trzymać się kanapy samochodu i zachować pełną stabilizację, gdy próbujemy poruszać go rękoma. Foteliki chwiejne – odstające lub niedopinające się pasami – nie nadają do auta, którym jeździmy. ,,Za najbezpieczniejsze uchodzą foteliki z mocowaniem iso-fix. Pozwala ono na trwały montaż fotelika bez użycia pasów, przy pomocy specjalnych uchwytów znajdujących się w samochodzie. W pojazdach nieprzystosowanych do obsługi iso-fix, możemy korzystać wyłącznie z fotelików tradycyjnych” – objaśnia specjalista Coletto.

Komfort fotelika

Ważnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest komfort dziecka. Pobyt w foteliku nie powinien kojarzyć się maluchowi z przykrą koniecznością – dobrze by sprawiał przyjemność, a przynajmniej nie przeszkadzał w codziennej jeździe. Pod uwagę powinniśmy wziąć takie elementy jak wyprofilowanie siedziska, jego miękkość (typ tapicerki) oraz dopasowanie do sylwetki naszej pociechy. Foteliki z wyższych grup to inwestycja na kilka lat, zatem warto przyjąć pewien zapas rozmiaru (w dopuszczalnych granicach), by dziecko nie wyrosło z danego modelu zbyt szybko.

Elementy funkcjonalne

Na dłuższych trasach szczególnego znaczenia nabierają walory funkcjonalne fotelika. W małych fotelikach-kołyskach pożądanym elementem są daszki przeciwdeszczowe, osłaniające niemowlę przy przenoszeniu go z auta. Inne cenne dodatki to śpiworki i schowki (np. na bidon czy kubek). Niektóre foteliki posiadają opcję montażu podnóżka i regulacji zagłówka. Jeszcze inne są zaopatrzone w dedykowane zabawki.

Rynek fotelików samochodowych rozwija się w dynamicznym tempie i należy spodziewać się, że ilość usprawnień będzie jedynie wzrastać. Renomowane marki – takie jak Coletto – dbają o to, by produkowane foteliki spełniamy wszelkie międzynarodowe standardy. To dobra wiadomość dla rodziców, którym leży na sercu bezpieczeństwo ich dzieci.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz