Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę tworząc stronę internetową?

Na co zwrócić uwagę tworząc stronę internetową?

Strony internetowe są w dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem wielu firm działających w rozmaitych branżach. Zanim jednak możliwe będzie korzystanie ze strony internetowej należy ją wcześniej zaprojektować i stworzyć. Tworzeniem stron internetowych zajmują się profesjonalne firmy. Podczas tego procesu należy mieć na uwadze prawa autorskie. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę o tworzenie strony internetowej?

Strona WWW – przedmiot ochrony prawa autorskiego

Zazwyczaj strona internetowa spełnia wszystkie przesłanki utworu. W związku z tym można ją traktować jako przejaw działalności twórczej o charakterze indywidualnym, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Takich informacji dowiadujemy się z art. 1 ust. 1 prawa autorskiego.

Warte zapamiętania jest to, że zarówno strona internetowa jako całość, jak i poszczególne jej elementy mogą stanowić utwór. Zatem zawierając umowę o tworzeniu strony WWW powinniśmy dokładnie uregulować wszystko, co jest związane z prawem autorskim. Strona internetowa składa się z wielu elementów, które mogą być objęte prawem autorskim. Przykładem może być interfejs strony WWW. Jednakże prawem autorskim mogą być również objęte inne części strony internetowej, niż tylko widoczna grafika. Tym elementem może być kod źródłowy, bez którego strona WWW nie będzie działała prawidłowo.

Co powinna zawierać umowa o tworzeniu strony internetowej?

Decydując się na założenie własnej strony internetowej w większości przypadków nie zajmiemy się tym sami, lecz skorzystamy z usług profesjonalistów w tej dziedzinie. Takich znajdziemy np. w Naxe.studio. Zaczynając współpracę z firmą zakładającą strony internetowe ważne jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Treść umowy, a także zakres nabycia praw autorskich do strony WWW nie zależy tylko od klienta i projektanta strony. Duże znaczenie w tej kwestii ma zakres praw, jakimi dysponuje projektant witryny. Zazwyczaj projektant witryny posiada licencje na niektóre elementy, z których składa się strona internetowa, jak np. surowy projekt strony, czy fonty. W takich przypadkach niemożliwe jest przeniesienie praw autorskich na nabywcę.

W sytuacji, gdy projektant strony internetowej posiada prawa autorskie do wspomnianych elementów. Jeżeli projektantowi zależy na tym, by dalej móc korzystać je do kolejnych zleceń, wówczas wraz z klientem muszą uzgodnić, że nabywca nie zdobędzie praw autorskich, a jedynie licencje do używania zdjęć lub kodu źródłowego na wzór projektu. Takie rozwiązanie spowoduje, że nabywca strony WWW będzie miał prawa autorskie do strony internetowej jako całości, a projektant legalnie będzie mógł korzystać z jej elementów do dalszych zleceń.

Podczas nabywania praw do strony WWW konieczne jest także określenie w umowie sposobu wykonywania praw zależnych. W takiej sytuacji nabywca strony będzie musiał mieć licencję np. na dokonywanie zmian w poszczególnych elementach tworzących stronę oraz prawa do wprowadzania zmian w kodzie źródłowym.

Opracowanie:
Imielin, Floriana 9 lok. 2
tel. 511 209 612
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz