Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Dodatkowe źródło zasilania umożliwia dostarczenie określonej ilości energii elektrycznej niemal w każdej sytuacji. Z tego względu szeroko stosowane są agregaty prądotwórcze, które bywają urządzeniami niezwykle rozbudowanymi i składającymi się z wielu specjalistycznych podzespołów. Na co dokładnie należy zwrócić baczną uwagę przy zakupie takiego agregatu i czym konkretnie charakteryzują się poszczególne modele?

Kosztowne źródło prądu

Agregaty prądotwórcze to nierzadko dość drogie urządzenia, których cena często oscyluje nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy zakupie jest oczywiście moc. Chcąc zakupić odpowiedni agregat prądotwórczy, należy zatem dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną wszelkich sprzętów, które będą czerpać prąd właśnie z dodatkowego źródła. Warto też przyjrzeć się tabliczce znamionowej znajdującej się na konkretnym agregacie oraz informacjom na niej zawartym.

Wśród nich znajduje się bowiem bardzo istotny parametr – energia potrzebna przy rozruchu urządzenia. Dotyczy to agregatów prądotwórczych wyposażonych w silnik elektryczny, który w wielu przypadkach zużywa znacznie więcej energii, niż podaje to właśnie informacja na tabliczce znamionowej. Wszelkich informacji na ten temat udzielą specjaliści z firmy Wadras sp.j. – Ryszard Potempa oraz Paweł Kozioł, którzy od wielu lat zajmują się montażem, naprawą czy pierwszym uruchomieniem agregatów zarówno nowych, jak i używanych.

Właściwe paliwo

Jedną z kluczowych kwestii braną pod uwagę przy wyborze agregatu jest też typ wykorzystywanego przez niego paliwa. Sporym zainteresowaniem nieustannie cieszą się urządzenia zasilane olejem napędowym. W sytuacjach, gdy agregat wykorzystywany jest jednak przez krótkie okresy, lepiej sprawdzi się silnik benzynowy. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe systemy, w które wyposażony został konkretny agregat. Zalicza się do nich AVR, który odpowiada za stabilizację napięcia lub np. specjalny inwerter.

Poszczególne agregaty prądotwórcze przystosowane są też do pracy w trudnych warunkach. Jeśli urządzenie będzie uruchamiane np. na zewnątrz i tym samym powstanie możliwość jego eksploatacji w deszczu, należy zdecydować się na model z wysoką klasą IP agregatu. Niższe oznaczenie w zakresie tego parametru określa agregaty prądotwórcze przeznaczone do pracy wyłącznie pod zadaszeniem. Dopasowanie agregatu do potrzeb oraz warunków eksploatacji znacząco wpływa na jego żywotność i bezawaryjne, właściwe funkcjonowanie. Dobrym pomysłem przy jego kupnie jest konsultacja ze specjalistyczną firmą, która zajmuje się m.in. montażem czy pierwszym uruchomieniem agregatów prądotwórczych.

Opracowanie:
Andrychów, Beskidzka 7a
tel. 33 870 63 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz