Na co zwrócić uwagę, przy wyborze zaproszeń na ślub?

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze zaproszeń na ślub?

Wybór zaproszeń ślubnych to ważny element przygotowań do tego wielkiego dnia. Zanim podejmiemy decyzję, musimy zastanowić się nad stylem, grafiką, formatem i tekstem, który znajdzie się na papeterii. Zaproszenia powinny współgrać z charakterem uroczystości i być w podobnym stylu, co winietki czy weselne menu. Sprawdź, czym jeszcze kierować się przy wyborze zaproszeń na ślub.

Styl uroczystości

Ślubne zaproszenia, które trafią do rąk gości, z pewnością wywrą na nich wrażenie odnośnie zaplanowanego przyjęcia. Warto więc, by były utrzymane w tym samym stylu, co uroczystość. Na rynku dostępne są papeterie w niemalże każdym stylu. Jeśli organizujesz ślub w stylu boho lub rustykalnym, wybierz zaproszenia utrzymane w ciepłych kolorach ziemi. Możesz przewiązać je sznurkiem jutowym, dodać ozdoby z drewna czy ozdobić kwiatowym wzorem. Bardziej eleganckie i wystawne imprezy powinny podkreślać zaproszenia w podobnym stylu – w tym przypadku świetnie sprawdzi się ozdobna czcionka, brokat, jasne kolory i eleganckie wstążki, którymi możemy przepasać kopertę.

Kolor przewodni wesela

Często planowanie ślubu rozpoczyna się od wyboru koloru przewodniego wesela. Jeśli wybierając zaproszenia wiesz, że dekoracje na przyjęciu będą w kolorze pudrowego różu i szarej zieleni, nie decyduj się na papeterię w kolorach czerwieni i granatu. Jeśli nie chcesz, by zaproszenie było dokładnie w tym samym kolorze, co wszystkie dekoracje, zdecyduj się na kolory, które będą ładnie z nimi współgrały. Zabaw się paletą barw i połącz ze sobą różne odcienie. Pamiętaj jednak, żeby decydować się na maksymalnie dwa połączenia barw – takie zestawienie wygląda najbardziej elegancko.

Wielkość i kształt

W sklepach z dodatkami ślubnymi i drukarniach możecie wybierać w mnogości kształtów i rozmiarów gotowych zaproszeń, a w razie potrzeby – zaprojektować własne. Zaproszenia można zasadniczo podzielić na dwie grupy – pierwszą, która stawia na klasyczne i proste formy i drugą – w której wykorzystywane są rozmaite zdobienia. Jeśli jesteś zwolenniczką tej drugiej grupy, masz duże pole manewru. Możesz wybrać zaproszenie w kształcie kwadratu, zaproszenie 3d czy takie w formie papierowego pudełeczka. Podobnie, jak w przypadku koloru i stylu, wielkość i kształt zaproszenia powinien być dopasowany do charakteru uroczystości. Jeśli zależy ci na finansach, zwróć uwagę, że papeteria w nietypowych kształtach może zwiększyć koszty wysyłki.

Zaproszenia ślubne

Dodatki

Poza wspomnianymi powyżej elementami, istotną kwestią przy wyborze zaproszeń ślubnych stanowi dobranie dodatków, które również znajdą się w kopercie. Zazwyczaj są to wkładki do zaproszeń, na których możesz uwzględnić informacje o sposobie i terminie potwierdzenia udziału w przyjęciu, prośby dotyczące prezentów, osób towarzyszących itd. Możesz zawrzeć na nich informację, że chciałabyś, by na weselu nie było dzieci lub prośbę o przyniesienie wina i czekoladek zamiast kwiatów. Takie wkładki do zaproszeń powinny być utrzymane w tym samym stylu, co papeteria. W tym miejscu warto się również zastanowić nad zamówieniem winietek, numerków i menu na stół, które będą utrzymane w stylu zaproszenia.

Kwestie techniczne

Wybór rodzaju druku, kolor i krój czcionki, kolorystyka i rodzaj kopert, ilość zaproszeń – to również kwestie, o których nie powinnaś zapomnieć. Mają one wpływ zarówno na cały obraz papeterii, jak i jej cenę. Dlatego zawczasu dowiedz się, ile zapłacisz za poszczególne rodzaje druku lub czy drukarnia nie naliczy opłat za błyszczącą, wytłaczaną czcionkę. Aby uniknąć wpadek dostarcz do drukarni także gotową listę nazw własnych czy innych danych dotyczących ślubu, które mają znaleźć się na zaproszeniu. Dobrym pomysłem będzie również zamówienie kilku dodatkowych sztuk, które mogą się przydać, jeśli przypadkowo pomylisz się przy wypisywaniu zaproszeń. Niektóre firmy oferują również wysłanie próbki zaproszenia do domu.

Treść zaproszenia

Wygląd wyglądem ale to właśnie treść, która znajdzie się na zaproszeniu, jest najważniejsza. Jeśli wiesz, że na papeterii znajdzie się dużo tekstu, wybierz model, na którym będzie dużo wolnego miejsca. W przeciwnym wypadku może cię spotkać nieprzyjemna sytuacja, w której okaże się, że zaproszenie nie zawiera podstawowych informacji. Co bezwzględnie musi znaleźć się w treści? To przede wszystkim informacje o czasie, miejscu i gospodarzach przyjęcia weselnego, potwierdzenie przybycia oraz kontakt do narzeczonych. Zazwyczaj w ślubnej papeterii umieszczamy również informacje na temat osób towarzyszących, prezentów, noclegu czy dojazdu na miejsce przyjęcia. Pamiętaj, że tekst zawarty w zaproszeniach ślubnych powinien być łatwy do zrozumienia i przedstawiony w przejrzystej formie.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz