Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola dla dziecka?

Wybór przedszkola to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć rodzice kilkuletniego dziecka. Należy przy tym kierować się nie tylko kwestiami praktycznymi, takimi jak odległość czy koszty, ale przede wszystkim ofertą programową placówki. Na tym polu w większości przypadków lepiej wypadają prywatne przedszkola. W artykule radzimy, na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę.

Nowoczesne metody edukacyjne

Odległość między przedszkolem a domem to istotne kryterium wyboru placówki, nie powinno ono jednak być najważniejsze. Kluczowe jest bowiem zapewnienie odpowiedniej opieki nad dziećmi oraz optymalnych warunków do ich rozwoju. W edukacji przedszkolnej niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym, że dziecko jest dzieckiem. Wydawać się to może oczywiste, jednak nie zawsze program nauczania to uwzględnia. Warto zwrócić uwagę, czy przedszkole oprócz podstawy programowej zawartej w rozporządzeniu MEN wykorzystuje również inne programy edukacyjne, które pozwalają połączyć naukę i zabawę w sposób przyjazny dziecku. Ich zadaniem jest nie tylko zdobywanie wiedzy, ale rozwój świadomości własnego ciała, ułatwienie wyrażania emocji, poprawa skupienia uwagi i wiele innych. Standardem jest też w przedszkolu nauka języka – ważne jednak, by traktować ją jako narzędzie skutecznej komunikacji.

Podczas rozmowy z pracownikami przedszkola możemy zapytać o stosowane metody nauczania. Powinno ich być kilka z założeniem, że ich zastosowanie będzie dostosowane do wieku i możliwości przedszkolaka. Niepubliczne przedszkole A KUKU w Łęknie wykorzystuje różne metody nauki czytania, w tym metodę odimienną, metodę Glenna Domana czy metodę symultaniczno-sekwencyjną. Ponadto dobrze jest dowiedzieć się, jakie metody o charakterze usprawniającym lub terapeutycznym będą wspierać edukację przedszkolną. W nowoczesnym podejściu do nauczania jest to niezbędne. Wśród przykładowych metod wymienić możemy metodę dramy i teatru, bajkoterapię, muzykoterapię, terapię integracji sensorycznej, metodę projektów czy alternatywne i wspomagające metody komunikacji.

Warunki do nauki oraz zabawy

Dobre przedszkole powinni tworzyć nauczyciele i specjaliści o wysokich kwalifikacjach, którzy chcą pracować z dziećmi. Czas spędzony w żłobku i przedszkolu ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka, należy zapewnić mu odpowiednie warunki, w których będzie ono zdobywać umiejętności, a także realizować swoje indywidualne potrzeby. Warunkiem koniecznym jest zatem odpowiednie wyposażenie placówki. Materiały niezbędne do prowadzenia zajęć przygotowuje nauczyciel, ale warunki mają ogromny wpływ na atmosferę, a tym samym na dzieci. Przedszkole musi być przede wszystkim bezpieczne. Oznacza to między innymi atestowane meble, ale też wyjścia ewakuacyjne oraz monitoring. Przestrzeń sali powinna być przy tym uporządkowana i zachęcająca do pracy – dziecko powinno czuć się w niej swobodnie.

Najlepszym dla dziecka wyborem będzie przedszkole z placem zabaw, gdzie zabawy i pobyt na świeżym powietrzu stanowią stały element planu dnia. Rozwój fizyczny jest przy tym ważny dla całościowego rozwoju i pozytywnie wpływa między innymi na koordynację wzrokowo ruchową. Tu doskonałym rozwiązaniem będą elementy jogi czy ćwiczenia oparte na metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Natomiast zajęcia sportowe, na przykład piłki nożnej lub karate uczą między innymi zasady „fair play” oraz spokojnego przyjmowania porażek. Zwróćmy zatem uwagę, jakie zajęcia oferuje wybrana przez nas placówka. Dobrze, gdy w programie znajdują się również różnego rodzaju eksperymenty, gdzie dzieci mogą doświadczać zjawisk w bezpiecznych warunkach, gotowanie czy też wycieczki, na przykład do teatru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz