Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Pralka to jeden z tych sprzętów AGD, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Wygodę jej posiadania dostrzegamy zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie ulegnie awarii, a nam przyjdzie przepierać brudną bieliznę w rękach. Pralka powinna być dopasowana odpowiednio do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Na co zwrócić uwagę, planując jej zakup?

Po pierwsze – wymiary pralki

Zanim wybierzemy się do sklepu po nową pralkę ustalmy, w którym miejscu chcemy ją postawić. Przestrzeń tą należy dokładnie wymierzyć, uwzględniając około 8 centymetrów więcej na podłączenie urządzenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Producenci pralek zazwyczaj pomijają ten fakt przy podawaniu wymiarów sprzętu. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego miejsca, warto zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Jest ona dużo węższa od standardowych modeli, ale ma mniejszą pojemność bębna. Możemy też rozważyć zakup klasycznie ładowanej pralki w wersji slim, która również cechuje się mniejszą głębokością. W dodatku jej szczyt możemy zagospodarować wedle uznania.

Po drugie – pojemność bębna

Bęben stanowi serce pralki, dlatego też przy zakupie urządzenia trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz pojemność. Określa się ją na podstawie liczby członków rodziny oraz częstotliwości prania. Dla singli i par wystarczająca będzie ok. 4 – 4,5 kg pojemność bębna. Z kolei 6 kg sprawdzi się w przypadku liczniejszych rodzin.

Jak przekonuje specjalista ze Sklepu Elektrycznego i AGD w Oświęcimiu – na efektywność prania wpływa też typ bębna. Modele o diamentowej strukturze chronią tkaniny przed zaciąganiem się i mechaceniem. Podobne właściwości mają bębny o strukturze plastra miodu. Zarówno delikatne, jak i intensywne pranie zapewniają z kolei bębny z wypukłymi kroplami.

Po trzecie – obroty wirowania

Im wyższa liczba obrotów, tym mniej mokre ubrania. Z drugiej strony większa prędkość wirowania wpływa na wyższą cenę pralki, jej głośniejszą pracę oraz powstawanie zagnieceń na tkaninach. Dla użytkownika oznacza to więcej czasu poświęconego na prasowanie odzieży. Na rynku znajdziemy pralki w różnym przedziale obrotów – od 800 obrotów na minutę do nawet 1500. Za najbardziej optymalną uważa się granicę 1000 obrotów na minutę, co ogranicza hałas urządzenia podczas wirowania i zapewnia dobre efekty tej czynności.

Po czwarte – klasa energetyczna i programowanie

Specjaliści zalecają, by wybierać pralki o jak najwyższej klasie ekonomicznej – A, A+,A++ i A+++. Stosowanie modeli tego typu wpłynie korzystnie na nasz domowy budżet. Urządzenia tych klas oszczędzają energię elektryczną i wodę.

Ważnym elementem urządzenia jest również programator, który umożliwia dobór programu do rodzaju prania. Standardem jest również możliwość wyboru długości cyklu prania. Nowoczesne pralki posiadają też funkcje prania parowego, bąbelkowego, są sterowane zdalnie i umożliwiają dodanie brudnej rzeczy do trwającego już prania. Im więcej udogodnień posiada urządzenie, tym wyższa jest jego cena.

Opracowanie:
Oświęcim, Władysława Jagiełły 4
tel. 33 842 28 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz