Na co zwrócić uwagę przy wyborze obrączek ślubnych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obrączek ślubnych?

Wybór obrączek ślubnych to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Decydując się na konkretny model biżuterii, musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana, fason pierścionka i odpowiedni rozmiar. Dobór obrączek najlepiej zacząć kilka miesięcy przed ślubem. Wówczas będziemy mieć dużo czasu na ewentualne poprawki, a idealnie dobrana obrączka będzie pamiątką na całe życie.

Wybór materiału obrączek

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć, wybierając obrączki, jest wybór materiału, z którego zostaną wykonane. W zależności od tego, jaki kolor pierścionka najbardziej nam odpowiada, możemy wybrać obrączki wykonane ze złota, platyny lub tytanu. Na odpowiedni materiał powinni zwrócić uwagę szczególnie alergicy.

Złoto

Najczęściej wybieranym na obrączki ślubne materiałem jest złoto. Przy wyrobie biżuterii stosuje się 3 próby złota:

  • próba 585 – wykonane z niej obrączki są najtrwalsze i najpopularniejsze
  • próba 333 – takie pierścionki mają kolor jasnożółty, ich zaletą jest niska cena, jednak mała zawartość złota sprawia, że biżuteria wykonana z tej próby szybko śniedzieje
  • próba 750 – wysoka zawartość złota sprawia, że obrączki o takiej próbie są dość miękkie i bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia

Marzą ci się oryginalne obrączki? Zdecyduj się na biżuterię z różowego złota, które jest uzyskiwane poprzez dodanie cynku i miedzi. Dzięki temu jest ono trwalsze i ma oryginalny, różowy odcień. Obrączki z różowego złota nie są często spotykane, ale wyglądają bardzo efektownie.

Białe Złoto

Ten materiał nie występuje w naturze – jest on uzyskiwany sztucznie poprzez dodanie do stopu złota niklu, cynku oraz srebra, a następnie pokrycie biżuterii rodem, który sprawia, że złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli. Obrączki z białego złota są szare i mają lekki, żółtawy połysk. Ich zaletą jest to, że nie matowieją i nie czernieją. Rod jednak po pewnym czasie się ściera, a złoto zaczyna szarzeć. Jesteś alergikiem? Przed zakupem obrączek z białego złota dowiedz się, czy nie masz uczulenia na nikiel. Komplet obrączek z białego złota kosztuje u jubilera od 1500 do 2000 złotych.

Platyna

Platyna początkowo była uznawana za jedną z odmian srebra, ponieważ ma podobny, metaliczny kolor. Przez to, że kiedyś była trudno dostępna, stała się cenniejsza niż srebro i złoto. Do wyrobów z platyny, podobnie jak do złota, dodaje się domieszki innych metali, które sprawiają, że biżuteria jest twardsza i trwalsza. Obrączki platynowe będą świetnym pomysłem dla miłośników luksusowej biżuterii. Za ich komplet będziesz musiał zapłacić około 7-8 tysięcy złotych.

Tytan

Obrączki tytanowe są matowe i mają ciemnoszary kolor. Są one zdecydowanie najtańsze, jednak nie oznacza to, że są mniej trwałe. Wprost przeciwnie – tytan sprawia, że biżuteria jest szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Takie obrączki polecane są również dla alergików, ponieważ tytan nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Za komplet obrączek tytanowych zapłacisz około 400-500 złotych.

Wybór elementów dekoracyjnych

Przy wyborze obrączki możesz również zdecydować o elementach dekoracyjnych, które będą ozdabiać pierścionek. Obecnie coraz popularniejsze stają się obrączki ślubne z brylantem – jest to droga i ekskluzywna ozdoba, która kosztuje od 100 do 500 złotych. Do wykonania obrączek najczęściej stosuje się brylanty o wielkości od 0,015 do 0,05 ct. O ich wyjątkowej jakości świadczy certyfikat IGI lub GIA. Jeśli nie chcesz nadwyrężyć ślubnego budżetu, możesz zdecydować się na obrączkę z cyrkonią.

Ciekawym pomysłem na ozdobienie ślubnej biżuterii jest również grawer. Wewnątrz obrączek można umieścić dowolny napis – może to być data ślubu, wasze imiona czy ulubiony cytat. Powinien być on czymś charakterystycznym dla ciebie i twojej drugiej połówki, dlatego warto się nad nim dobrze zastanowić. Ograniczeniem jest tylko długość grawerowanego tekstu. Usługa grawerowania często jest już wliczona w cenę obrączek.

Jak dobrać rozmiar obrączek?

Dobór właściwego rozmiaru obrączki jest równie ważny, jak wybór materiału czy elementów ozdobnych, ponieważ każda zmiana rozmiaru jest ingerencją, która osłabia strukturę biżuterii. W przypadku obrączek z kamieniami ozdobnymi korekta często nie jest w ogóle możliwa.

Rozmiar najlepiej dobrać u jubilera, u którego wykonamy odpowiednie pomiary i przymierzymy kilka rozmiarów pierścionków. Należy pamiętać, że nasze palce reagują na temperaturę, mogą być również spuchnięte po długim wysiłku lub w trakcie ciąży. Dlatego najlepiej wykonać kilka pomiarów o różnej porze dnia, a później wybrać uśredniony rozmiar. Obrączka powinna przechodzić przez staw z niewielkim oporem – tak, by cenna biżuteria nie była narażona na zgubienie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz