Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu ciężarowego?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu ciężarowego?

Po specyficznym rynku aut ciężarowych należy poruszać się umiejętnie. Wiedza na temat tego typu pojazdów zdecydowanie pomaga w wyborze najlepszej ciężarówki, która nie będzie generowała strat, a wręcz przeciwnie – dzięki niskiej awaryjności będzie służyć firmie transportowej bezproblemowo przez długie lata. Co dokładnie wziąć więc pod lupę przy zakupie samochodu ciężarowego?

Stan techniczny najważniejszy

Pojazdy ciężarowe są eksploatowane w zupełnie inny sposób niż chociażby auta osobowe. Ich roczne przebiegi są ogromne i dotyczy to samochodów jeżdżących zarówno w obrębie kraju, jak i wykonujących trasy międzynarodowe. Warto dlatego pamiętać o zwiększonych możliwościach wytrzymałościowych, dlatego przebieg powinien być w przypadku używanej ciężarówki nie tak istotny, jak mogłoby się wydawać. Rozmaite problemy i usterki mogą się ujawnić przy różnej ilości przejechanych kilometrów, a jeżeli firma dbała o auto ciężarowe i serwisowała je we właściwym dla tego typu pojazdów warsztacie, to wszystkie części ulegające nadmiernej eksploatacji powinny być przynajmniej w dobrym stanie technicznym. Dotyczy to szczególnie newralgicznych podzespołów zawieszenia oraz skrzyni biegów. Bardzo dobrym pomysłem jest konsultacja i szczera rozmowa z uczciwym sprzedawcą. Do takich należy firma Tir-Max Stokowski Stanisław z podwarszawskich Błoni, posiadająca ogromne doświadczenie w handlu ciężarówkami. Co jednak w wypadku, kiedy w pobliżu nie ma żadnego serwisu samochodów ciężarówek, a my chcemy dokładnie prześwietlić pojazd? Czy można to zrobić we własnym zakresie?

Komputerowa pomoc

Do zakupu auta ciężarowego można – a wręcz powinno się – odpowiednio przygotować. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Wielu cennych informacji mówiących dużo o historii i teraźniejszym stanie pojazdu udzieli specjalistyczny komputer, który podpina się do samochodu. Tego typu sprzęt można z powodzeniem wynająć lub kupić, dzięki czemu będziemy mogli we własnym zakresie dokonać podstawowego badania diagnostycznego. Wielu profesjonalnych sprzedawców posiada takie urządzenia i udostępnia je klientom. Należy zatem pamiętać o tym, by świadomie dokonywać wyboru, szczególnie przy tak ważnym i kosztownym zakupie, jakim jest samochód ciężarowy. Przy jego wyborze warto kierować się też dostępnością części zamiennych do danego modelu i marki. Pozwoli to na łatwe serwisowanie takiego pojazdu. Istotne są również podstawowe czynności sprawdzające, których dokonuje się przy zakupie m.in. samochodu osobowego, czyli zbadanie poziomu oleju i innych płynów eksploatacyjnych, stanu zewnętrznego auta, dokładne oględziny pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy nieprawidłowości.

Opracowanie:
Błonie, Piaskowa 37
tel. 602 285 854
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz