Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne?

Na co zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne?

Obecnie coraz częściej mówi się o ekologii i o tym, jak możemy wpływać na nią. Jednym z najlepszych rozwiązań służącym zarówno nam, jak i ekologii jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Zanim jednak przejdziemy do realizacji tego planu, warto zastanowić się nad tym, co jest istotne przy montażu fotowoltaiki.

Wybór odpowiedniego miejsca na panele

Każdy, kto montuje panele fotowoltaiczne chce, aby te działały jak najefektywniej. W związku z tym należy odpowiednio wybrać miejsce, w którym zostaną one zamontowane. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów. Pierwszym z nich jest unikanie miejsc zacienionych. Jeżeli obok domu rośnie drzewo, które w słoneczne dni rzuca cień, powinniśmy uwzględnić obszar zacienienia. W tym miejscu nie powinno instalować się paneli, ponieważ do idealnego i maksymalnego działania, panel musi być całkowicie odsłonięty. Fachowcy z tej branży z firmy Pcde partner uważają, że nawet najmniejszy cień, np. ze słupa drogowego, może znacząco obniżyć wydajność instalacji. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na to, jakie warunki atmosferyczne panują na danym obszarze. Głównie chodzi tu o wiatr i gromadzenie się śniegu. Wybór miejsca, w którym śnieg nie zalega, a także nie ma mocnych wiatrów pozytywnie wpływa na dbałość instalacji.

Oczywiście nie zaleca się montażu paneli w miejscu całkowicie pozbawionym wiatrów, ponieważ ten zapewnia naturalne chłodzenie instalacji. Panele muszą mieć dostęp do powietrza ze wszystkich stron, co zapobiegnie ich przegrzaniu. Aby instalacja fotowoltaiczna działała wydajnie, nie może być zamocowana całkowicie w poziomie. Odradza się tego ze względu na gromadzenie się brudu na panelach. Instalując panele fotowoltaiczne, należy również zamocować ochronę odgromową. Wystawienie paneli fotowoltaicznych na działanie piorunów bez ochron, może grozić uderzeniami, które zniszczą instalację.

Montaż paneli fotowoltaicznych – od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o miejscu zamontowania instalacji fotowoltaicznej ma kluczowe znaczenie do jej wydajności. Okazuje się, że w przypadku braku miejsca na działce, montaż paneli na dachu nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Czasem korzystniejsze może okazać się zamocowanie ich na elewacji budynku. Należy pamiętać o tym, że powinniśmy wybierać lokalizację, która jest jak najbardziej wystawiona na działanie słońca i ma odpowiednią powierzchnię.

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce, kolejny krok stanowi dobór właściwych komponentów instalacji. Na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim zakup dobrego falownika fotowoltaicznego. Element ten jest odpowiedzialny za zmianę napięcia stałego na przemienne, czyli takie, jakie mamy w gniazdach elektrycznych w domu. To właśnie falownik stanowi serce całej instalacji, dlatego powinniśmy kupić jak najlepszy i najwydajniejszy. Poza tym warto zastanowić się nad elementami mających na celu zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe i przeciwprzepięciowe, które będą chroniły instalację przed zwarciami czy nagłymi skokami napięcia.

Opracowanie:
Kobyłka, ks. Załuskiego 44G lok. 2
tel. 509 168 097
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz