Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę wybierając zaprawę budowlaną?

Na co zwracać uwagę wybierając zaprawę budowlaną?

 Każdy doświadczony murarz wie, że praca bez odpowiedniej zaprawy, która trwale połączy ze sobą elementy murowane nie ma najmniejszego sensu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gotowych zapraw murarskich, każdy z nich przeznaczony do innego zadania. Jak wybrać ten najodpowiedniejszy?

Czym jest zaprawa murarska?

Gotowa zaprawa murarska to mieszanka spoiwa i kruszywa, która po rozrobieniu z wodą staje się masą do łączenia elementów murowanych, czyli cegieł, pustaków i innych. Jej jakość i rodzaj jest jednym z czynników odpowiedzialnych za trwałość litej konstrukcji, powinna być w odpowiednim stopniu odporna na działanie takich czynników jak obciążenia, warunki atmosferyczne czy wilgoć. Ma ona również pewien wpływ na parametry cieplne budynku.

Co na zwrócić uwagę przy wyborze gotowej zaprawy?

Jeśli zdecydowaliśmy, że przy naszych pracach budowlanych stosowana będzie gotowa zaprawa, możemy przystąpić do jej wyboru. Czym się kierować? Przede wszystkim jej przeznaczeniem. Przykładowo dostępne w ofercie firmy Sandberg mieszanka cementowo-wapienna ZM-01 przeznaczona jest do wykonywana robót murowych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Znakomicie spisuje się przy wznoszeniu ścian oraz filarów z elementów betonowych, wapienno-piaskowych czy ceramicznych. Z kolei zaprawa cementowo-wapienna cienkowarstwowa ZMC-02 marki Sandberg to idealny wybór do konstrukcji murowych, których spoiny mają grubość od 1 do 3 mm, w murach zewnętrznych naziemnych oraz murach wewnętrznych. Może być ona wykorzystana do łączenie ze sobą elementów z betonu komórkowego oraz silikatowych. 

Dane wykonawcze

Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać, są dane wykonawcze mieszanki. Chodzi między o to, w jakich temperaturach można wyrabiać i stosować mieszankę – każda z nich posiada odmienne wymagania, przykładowo zaprawa ZMC-02 może być stosowania w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę na czas przydatności mieszanki do użycia po wyrobieniu, który jest zależny od temperatury otoczenia – im wyższa temperatura, tym mniej czasu mamy na jej wykorzystanie zanim stwardnieje.

Wydajność

Czyli ile gotowej masy murarskiej uzyskamy z zaprawy zmieszanej z wodą. Informacja o wydajności mieszanki pozwala nam zminimalizować koszty jej zakupu, dlatego warto zawczasu obliczyć, ile zaprawy będzie nam potrzebne. Przykładowo z 25 kg zaprawy ZMC-02 zmieszanej z 5 litrami wody (zgodnie z instrukcją producenta) otrzymamy około 6,5 litra gotowej do użycia mieszanki. Z tony tego samego produktu można uzyskać 800 litrów mieszanki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz