Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę tworząc projekt kuchni?

Na co zwracać uwagę tworząc projekt kuchni?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Ze względu na to, że przygotowujemy tam jedzenie, a jednocześnie dość często je tam spożywamy, w kuchni musi być miejsce na przyrządzanie jedzenia oraz jego konsumpcje. Z tego względu trzeba zaprojektować kuchnię tak, aby była funkcjonalna. Nie można też zapominać o kwestiach estetycznych. Zatem jak zaprojektować kuchnię?

Jak zaplanować układ kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym przede wszystkim przyrządzamy jedzenie. Z tego względu w trakcie jej projektowania musimy wziąć pod uwagę specyfikę korzystania z urządzeń używanych w kuchni oraz wszelkie inne wyposażenie. Istotne jest odpowiednie ustawienie wszystkich elementów, aby korzystanie z nich było jak najbardziej funkcjonalne. Stworzenie projektu takiej kuchni oferuje między innymi biuro projektowe Consilio Art ze Świdnicy w województwie dolnośląskim.

Podczas gotowania pierwszą rzeczą jest wyciąganie produktów z lodówki i szafek, potem je myjemy, następnie kroimy i przygotowujemy termicznie. To oznacza, że projekt kuchni powinien uwzględniać podział pomieszczenia na poszczególne strefy. Wyróżnia się strefę przechowywania żywności (lodówka, szafki), przygotowywania jedzenia (zlew, blat) oraz gotowania (płyta indukcyjna, kuchenka, piekarnik). W takiej kolejności powinniśmy też zaprojektować ustawienie wyposażenia kuchni. W funkcjonalnych kuchniach lodówka oraz zlew powinny znajdować się dość blisko siebie, w odległości około 40 – 150 cm. W podobnej odległości powinny być oddalone zlew oraz kuchenka.

Jak zaprojektować blat kuchenny?

Kuchnia powinna być komfortowa w codziennym użytku. Dużą ilość czasu będziemy spędzać na przygotowywaniu jedzenia, zatem blat roboczy powinien być odpowiednio zaprojektowany do naszych potrzeb. Jego optymalna wysokość to około 90 cm, aczkolwiek parametr ten może się nieco różnić w przypadku osób wysokich i niskich. W tej kwestii duże znaczenie mają także same czynności, jakie wykonujemy na blacie. Ogólne zasady projektowania kuchni mówią o tym, by blat kuchenny znajdował się około 10 – 15 cm pod ugiętym łokciem.

Jak zaprojektować szafki kuchenne?

Projektowanie kuchni powinno uwzględniać wszelkie jej elementy, w tym szafki. Zazwyczaj w kuchniach znajdują się szafki dolne oraz wiszące. Szafki wiszące powinny znajdować się co najmniej 60 cm nad blatem kuchennym, aby umożliwić swobodne korzystanie z niego. Przy czym należy zwrócić uwagę na to, by najwyższa półka nie znajdowała się zbyt wysoko, ponieważ możemy mieć problem z sięganiem do niej. W niektórych sytuacjach (bardzo małe kuchnie) możemy zaprojektować szafki do samego sufitu, jednakże w takiej sytuacji na najwyższych półkach chowamy przedmioty i produkty, z których rzadko korzystamy. Projekt kuchni musi też uwzględniać ich wymiary. Głębokość dolnych szafek powinna wynosić około 60 cm, natomiast wiszących 30 – 40 cm.

Projektowanie kuchni to nie tylko zaplanowanie jej układu, stworzenie blatu roboczego i odpowiednie rozmieszczeniem szafek. Równie istotny jest wybór materiałów, z jakich meble kuchenne zostaną wykonane, elementów wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Ponadto w projekcie muszą znaleźć się informacje na temat tego, czy planujemy kuchnię otwartą, zamkniętą, czy też z wyspą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz