Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru?

Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru?

Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, szczególnie, jeśli zbliża się wiosna i pogoda zachęca do rowerowych wycieczek. Jednak zakup odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie, nawet dla specjalistów w tej dziedzinie. Dostępność wielu modeli oraz ich różnorodne przeznaczenie dodatkowo utrudnia wybór. Czym więc kierować się podczas zakupu roweru?

Po pierwsze kierujmy się naszymi potrzebami. Przed wybraniem się do sklepu rowerowego zastanówmy się, do czego będzie nam służył rower. Czy będziemy go używać podczas codziennych dojazdów do pracy, a może tylko sporadycznie podczas wycieczek w wolnym czasie? Te kwestie pozwolą zawęzić nam obszar poszukiwań.

Jakie modele rowerów znajdziemy w sklepach?

Oferta sklepów rowerowych jest bardzo szeroka, dzięki czemu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających rowerzystów. Najbardziej popularne modele rowerów to:

  • górski,
  • szosowy,
  • crossowy,
  • miejski 
  • enduro.

Rower górski i enduro doskonale sprawdzą się dla miłośników górskich i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Z kolei rower crossowy będzie odpowiedni dla amatorów jazdy po różnorodnym podłożu. Rower miejski doskonale będzie pełnić swoją funkcję jako środek transportu w mieście. Natomiast model szosowy sprawdzi się podczas poruszania po utwardzonej powierzchni.

Co jest najważniejsze w rowerze?

Specjaliści ze sklepu Leśniewski Rowery twierdzą, że jednymi z najważniejszych elementów roweru to  waga i rozmiar ramy oraz wielkość kół. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli rower będzie Ci towarzyszyć codziennie, a mieszkasz w bloku na wysokim piętrze, to jego lekka waga okaże się wybawieniem. Z kolei, jeśli rower będzie używany sporadycznie, nie musimy tak bardzo zwracać uwagi na tę kwestię. Natomiast, biorąc pod uwagę rozmiar ramy, zdecydowanie każdy użytkownik powinien dopasować ją do swojego wzrostu. Również rozmiar kół wpływa na komfort jazdy na rowerze. Małe koła są lżejsze i bardziej zwrotne, a jednoczenie obniżają wysokość całego roweru, co będzie korzystne dla osób o niskim wzroście. Natomiast większe koła lepiej sprawdzają się podczas pokonywania przeszkód, czy też pozwalają na osiągnięcie większej prędkości. Nie zapominajmy również o najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Rower powinien posiadać sprawne hamulce, odpowiednie oświetlenie oraz odblaski. Zanim zdecydujesz się na dany model, koniecznie sprawdź te elementy!

Jeśli już wiesz, jaki typ roweru potrzebujesz, to zapoznaj się z ofertą sklepów rowerowych. Przejrzyj dostępne modele, jakie oferują sklepy internetowe oraz stacjonarne i porównaj ceny. Jeśli już wybierzesz konkretny model, koniecznie przed jego zakupem udaj się do sklepu i sprawdź, czy rama jest odpowiedniego rozmiaru oraz czy dosięgniesz swobodnie do pedałów oraz kierownicy. Te kwestie nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo. 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz