Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Obecnie producenci oferują szeroki wybór stolarki okiennej. Współczesne okna znacznie różnią się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia choćby kilkanaście lat temu. Zautomatyzowany sposób produkcji, wysoka  jakość komponentów ( profili, szkła, okuć ), coraz większa termoizolacyjność, możliwość zastosowania bardzo ciepłych pakietów szybowych , szeroka gama kolorystyczna i dodatkowe funkcje kreują produkty na miarę różnych oczekiwań, w tym najbardziej wygórowanych. Jeśli poszukujesz dobrych okien, zobacz, czym warto się kierować przy ich zakupie.

Plastik, drewno czy aluminium?

Różne rodzaje materiałów pasują do różnych zastosowań, oraz gustów właścicieli. Nowoczesna  stolarka PCV jest bardzo uniwersalna i znakomicie sprawdza się w najróżniejszych obiektach i jest najczęściej wybierana do montażu w nowobudowanych, nowoczesnych domach wielo- i jednorodzinnych i oferuje możliwość wykonania okien jedno i wielo skrzydłowych, drzwi balkonowych, drzwi tarasowych przesuwnych o bardzo dużych gabarytach, czy też okien  o nieregularnych kształtach ( łuki, koła, skosy ). Stolarka aluminiowa najczęściej stosowana jest najczęściej w obiektach biurowych, handlowych i użyteczności publicznej, choć bywa też montowana w budownictwie jednorodzinnym . Z racji swojej sztywności najlepiej nadaje się do dużych powierzchni przeszkleń, a ponieważ profile aluminiowe są malowane proszkowo stolarka ta jest dostępna  w każdym kolorze RAL. Natomiast okna drewniane to idealny wybór dla domów i mieszkań, w których jest dużo drewna, a inwestor,  pragnie mieć stolarkę z naturalnych materiałów,  lub do starych czy też historycznych obiektów.

Należy pamiętać że wybieramy tylko profile skrzydeł i ram, bo szkło i okucia są zawsze takie same, lub bardzo podobne.

Sposób otwierania okna

Sposób otwierania powinien być dopasowany do rodzaju pomieszczeń oraz twojej wygody. Producenci, np. Oknoland Sp. z o.o., mają w swojej ofercie okna:

  • Nieotwierane F lub FF
  • Uchylne  U
  • Rozwierne R
  • Uchylno-rozwierne UR
  • Podnoszono-przesuwne HST
  • Uchylno-przesuwne  PATIO

Każde z rodzai okien ma swoje przeznaczenie, i muszą być dobrane do danego pomieszczenia, np. okna nieotwierane F lub FF można zamontować w korytarzach, na werandach, gankach, witrynach sklepowych. Nie należy ich jednak montować powyżej parteru - ich mycie z zewnątrz może być wtedy problematyczne. Okna UR, lub UR + R montuje się w pozostałych pomieszczeniach, a HST lub PATIO na wyjściu na taras.

Elementy składowe

Kupując okna, np. u producenta okien Oknoland Sp. z o.o., należy zwrócić uwagę m.in. na takie aspekty jak ilość szyb i grubość zestawu szybowego, ilość komór i szerokość profilu, ilość uszczelek. Jeśli chodzi o ilość szyb, to obecnie standardem są 3 szybowe. Zestawy 2 szybowe zapewniają współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,1 i mogą być stosowane przy wymianie  w budownictwie już istniejącym, natomiast zestawy 3 szybowe, które mogą mieć współczynnik przenikania ciepła Ug = 0,7 do Ug = 0,5 są wymagane przepisami w nowo budowanych domach.

 Dobre okna powinny mieć również odpowiednie uszczelki - one stanowią ochronę przed wiatrem, kurzem i hałasem. Standardowo okna posiadały 2 uszczelki, ale dzisiejsze dobre i spełniające wysokie wymagania termoizolacyjności, dźwiękoszczelności i szczelności na wiatr okna posiadają 3 uszczelki EPDM.

Opracowanie:
Radzionków, gen. Sikorskiego 2
tel. 32 289 53 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz