Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła grzewczego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła grzewczego?

Cechą współczesnego budownictwa mieszkaniowego jest zmiana proporcji pomiędzy liczbą domów wielorodzinnych a budynków jednorodzinnych. Wzrost popularności tych drugich sprawia, że pojawia się też większe zapotrzebowanie na różne instalacje. Jedną z nich jest ogrzewanie z odpowiednim kotłem grzewczym. Na rynku jest dostępnych kilka typów takich urządzeń. Czym się różnią i jak wybrać ten odpowiedni do domu?

Rodzaje kotłów grzewczych

Kotły gazowe i olejowe są obecnie najpopularniejsze na rynku i najczęściej wybierane przez inwestorów. Wynika to z ich komfortowej obsługi, gdyż modele tego typu nie wymagają ręcznego dozowania paliwa. Spalanie gazu czy oleju jest też czystsze, bardziej ekologiczne, a w jego efekcie nie powstaje duża ilość sadzy. Kotły olejowe i gazowe różnią się też pomiędzy sobą budową oraz zasadą działania. Pod tym względem dzielą się one na:

  • jednofunkcyjne,
  • dwufunkcyjne,
  • z otwartą komorą spalania,
  • z zamkniętą komorą spalania,
  • kondensacyjne.

Poszczególnie modele mają różne przeznaczenie oraz inną efektywność. Urządzenia w poszczególnych grupach różnią się też parametrami, które należy uwzględnić podczas wyboru do domu o określonej kubaturze.

Jaki kocioł do domu?

Wybór kotła do domu wymaga przede wszystkim określenia takich cech jak: przeznaczenie, wielkość pomieszczeń do ogrzania czy warunki lokalowe, w jakich będzie on pracował. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy kocioł ma służyć jedynie ogrzewaniu pomieszczeń, czy też jednocześnie będzie zapewniał ciepłą wodę do celów użytkowych. W pierwszym wypadku wystarczy model jednofunkcyjny. W drugim konieczne jest zainstalowanie kotła dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego z zasobnikiem na ciepłą wodę. Z kolei kotły z otwartą komorą spalania są urządzeniami, które wymagają zapewnienia dobrze wentylowanego pomieszczenia o kubaturze min. 8 m3 oraz wysokości min. 2.2 m. Niezbędne jest też podłączenie do przewodu kominowego. Jeśli takie warunki nie są spełnione, pozostaje wybór kotła z zamkniętą komorą spalania. Jest on droższy i wymaga specjalnego doprowadzenia powietrza, ale może być pracować w niemal każdym pomieszczeniu.

Kotły kondensacyjne

Specjaliści z firmy Heatex Serwis Serwis urządzeń grzewczych Immergas, Buderus, którzy zajmują się serwisowaniem i naprawami kotłów olejowych oraz gazowych, polecają również kotły kondensacyjne. Te specyficzne urządzenia grzewcze wyróżniają się tym, że bardzo efektywnie wykorzystują wyprodukowane ciepło. Jest ono pozyskiwanie nie tylko z paleniska, ale również ze spalin. Energia cieplna jest odzyskiwana poprzez skraplanie pary wodnej. Dzięki temu nie jest wydalana na zewnątrz i bezpowrotnie tracona. Efektywność kotłów kondensacyjnych sięga niemal 100%. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu czy wody gospodarczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz